Aydınlık’a tokat gibi tekzip

Aydınlık’a tokat gibi tekzip / Aydınlık Gazetesi’nin eski AK Partili milletvekili İhsan Arslan aleyhinde yaptığı yayınlara mahkemeden tekzip kararı çıktı. / Aydınlık Gazetesi, AK Partili milletvekili İhsan Arslan,6. Sulh Ceza Mahkemesi,İhsan Arslan,İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi,

Aydınlık Gazetesi’nin eski AK Partili milletvekili İhsan Arslan aleyhinde yaptığı yayınlara mahkemeden tekzip kararı çıktı.

SON.TV/ÖZEL HABER-Aydınlık Gazetesi’nin eski AK Partili milletvekili İhsan Arslan aleyhinde yaptığı yayınlara mahkemeden tekzip kararı çıktı. İhsan Arslan’ın itirazını değerlendiren İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi verdiği tekzip kararlarında, gazetede yayımlanan haberlerin gerçekleri yansıtmadığı, güncellikten uzak ve kamu yararı olmadığı tespitinde bulundu. Hakim Onur Özsaraç, Arslan’ın tekzip taleplerinin gazete de yayımlanmasına internet sayfasından da söz konusu haberlerin kaldırılmasına karar verdi.

MATKAP Operasyonu kapsamında çete lideri olarak tutuklanarak gündeme gelen Avukat Orhan Aykut, Aydınlık Gazetesine AK Partili İhsan Aslan ile ilgili bazı iddialarda bulunarak röportajlar vermişti. Aykut, gazetede ileri sürdüğü iddialarda, İhsan Arslan’ın Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarında ele geçirilen silahlarla ilişkisinin olduğunu ileri sürmüştü. Eski milletvekili İhsan Arslan’da hakkında yapılan mesnetsiz yayınlar hakkında basın açıklamasıyla iddiaları yalanlamıştı.
Diyarbakır eski milletvekili İhsan Arslan, ayrıca avukatı aracılığıyla da haberlerin gerçekleri yansıtmadığı gerekçesiyle Aydınlık Gazetesi hakkında İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesine “Düzeltme ve cevap talebi” için başvurdu.
Mahkemeye verilen şikayet dilekçesin de; Aydınlık Gazetesinin 30 Ocak 2013 tarihinde “Suikastçıyla vekil arasında 500 görüşme” ve “Arslan-Aykut ilişkisi matkap dosyasında” başlıklı haberler de müvekkili hakkında asılsız ve gerçek dışı iddiaların ileri sürüldüğünü kaydetti. Dilekçede, kamuoyunun yanlış yönlendirildiği, haber kaynağı olarak gösterilen Orhan Aykut’un anlatımlarının doğruluğu noktasında hiçbir araştırma yapılmaksızın yayına konu edildiği belirtilerek, basın özgürlüğü ile bağdaştırılamayacak haber için düzeltme ve cevap metni yayınlanmasına karar verilmesi talebinde bulunuldu.

Ancak, İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi 05 Şubat 2013 tarihinde İhsan Arslan’ın bu talebini reddetti. İhsan Arslan’ın vekili ise, bir üst mahkeme olan basın suçlarına bakan ve ihtisas mahkemesi olan İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne itiraz için başvurdu. İtiraz dilekçesini ve delilleri değerlendiren mahkeme hakimi Onur Özsaraç, 11 Şubat 2013 tarihli karar metninde şu tespitlerde bulundu:
Basın özgürlüğü, demokratik hukuk devletlerinde korunması gereken önemli değerlerden birisidir. Çünkü toplumun bilgi edinmesi ve gelişmesi bakımından ve aynı zamanda kültür, sanat, edebiyat, siyaset ve akla gelebilecek her alanında topluma mal olmuş kişilerin halka tanıtımında ve bu kişilerin toplum adına bir anlamda denetimi bakımından çok önemli görev ifa ettiğine kuşku yoktur. Basın, görevini yerine getirirken sonsuz bir serbestiye sahip değildir.

Bazı sınırlamalara tabidir. Bunlardan biri de kişilerin temel hak ve özgürlüklerinin korunmasıdır.Basında yer alan açıklamalar konusuna göre olay açıklamaları ve değer yargıları olmak üzere iki biçimde belirir. Günlük basında yer alan haberler olay açıklaması, eleştiriler ise değer yargısı niteliğinde basın açıklamalarıdır. Olay açıklamaları belli bir olayın objektif olarak aktarılması olduğu halde, değer yargıları bir olay ya da durum hakkındaki subjektif düşünce açıklamalarıdır. Eleştiriler değer yargıları içinde önemli bir yer tutmakla beraber bu Hukuka uygunluk sınırları içinde kalarak eleştiri hakkı kişi açısından en olumsuz inanç ve sonuçların dahi açıklanabilmesi olanağını ifade eder. Haber verme hakkının hukuka uygun bir biçimde kullanılabilmesi için gereken ölçütler dört başlık altında toplanmaktadır.

Bunlar; 1- Haber gerçek olmalı, 2- Haber güncel olmalı, 3- Haberin verilmesinde kamu yararı bulunmalı,4- Haberin veriliş biçimi ile özü arasında düşünsel bir bağ bulunmalıdır. Orhan Aykut'un beyanlarına dayanılarak haber yapılan konu hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesine rağmen "Balyoz operasyonlarının zeminini hazırlayan süreci tertiplediği Orhan Aykut'un açıklamalarıyla ortaya çıkan eski AKP milletvekili İhsan Arslan'ın......." şeklinde başlayan anlatımla ve içeriğin bütünüyle değerlendirilmesinde soruşturmanın halen sürdürüldüğü, yada bundan dolayı dava açıldığı kanısı uyandırıldığı böylelikle talepte bulunanı toplum önünde suçlu gösteren, masumiyet karinesine aykırı, yayın olduğu, ayrıca kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararın verilmesinden 3 ay sonra güncelliğini kaybetmiş bu haberin yapılarak, haber verme hakkının hukuka uygun bir biçimde kullanılmadığı, talepte bulunan hakkında küçültücü değer yargısında bulunularak içsel değere ve kamuoyu nezdinde ki şeref ve saygınlığına saldırıda bulunarak hukuka uygunluk sınırının aşıldığı anlaşılmakla; İstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi'nce verilmiş olan Düzeltme ve cevap talebinin reddine ilişkin değişik iş kararına yapılan itirazın kabulüne, kararın kaldırılmasına ve Düzeltme ve cevabın yayınlanmasına dair aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir.HEYEZANLAR DİZİSİ
İhsan Arslan konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasın da"Balyoz davasıyla ilgili olarak otellerde belge teslim almamdan Ergenekon davasına konu olan silahları yer altına benim gömdürmeme, İmralı’da Öcalan’la görüşmemden karanlık ilişkiler içinde olmama kadar uzanan heyezanlar dizisinin, Aykut tarafından kurgulanan hayal ürünü iddiaların, elbette ki doğru ve hakikatle hiçbir alakası bulunmamaktadır. Aykut’un deli saçması iddia ve ithamlarının tümü gerçek dışı, yalan ve iftiradır" demişti.

YASAL UYARI:Bu haber kaynak gösterilse dahi, link verilmeden alıntılanamaz.
Aydınlık GazetesiAK Partili milletvekili İhsan Arslan6. Sulh Ceza Mahkemesiİhsan Arslanİstanbul 6. Sulh Ceza Mahkemesi

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.