İkinci hayatlarına 'merhaba' diyenlerin kampı...

İkinci hayatlarına 'merhaba' diyenlerin kampı... / Denize ancak uzaktan bakabilen, koşup oynamanın hayalini kuran 40 organ nakilli çocuk Organ Nakli Koordinatörleri Derneği'nin düzenlediği kampta bir araya geldi. Bu seneki kampın diğerlerinden farkı Fransa, İngiltere, Norveç, Kırgızistan ve Macaristan'da nakil olmuş hastaların da kampa katılmasıydı. SON.TV, küçük yaşta ikinci hayatlarına 'merhaba'  diyenlerin kampını izledi. / Fransa, İngiltere, Norveç, Kırgızistan,Macaristan,Organ Nakli Koordinatörleri Derneği,Medical Park Antalya Hastanesi, Roche

Denize ancak uzaktan bakabilen, koşup oynamanın hayalini kuran 40 organ nakilli çocuk Organ Nakli Koordinatörleri Derneği'nin düzenlediği kampta bir araya geldi. Bu seneki kampın diğerlerinden farkı Fransa, İngiltere, Norveç, Kırgızistan ve Macaristan'da nakil olmuş hastaların da kampa katılmasıydı. SON.TV, küçük yaşta ikinci hayatlarına 'merhaba' diyenlerin kampını izledi.

SON.TV / ÖZEL HABER - Denize ancak uzaktan bakabilen, koşup oynamanın hayalini kuran 40 organ nakilli çocuk Organ Nakli Koordinatörleri Derneği'nin düzenlediği kampta bir araya geldi. Bu seneki kampın diğerlerinden farkı Fransa, İngiltere, Norveç, Kırgızistan ve Macaristan'da nakil olmuş hastaların da kampa katılmasıydı. SON.TV, küçük yaşta ikinci hayatlarına 'merhaba' diyenlerin kampını izledi.
.

.
Koşup oynayacakları dönemi diyaliz makinesinde ve hastane odalarında geçiren çocuklar başkalarına ait organlar sayesinde yeni hayatlarına başladılar. Henüz minicikken ikinci hayatına organ nakli ile başlayan çocuklar kampta şimdi özgürce koşup oynuyorlar. Kampın düzenlenmesinde ONKOD'a destek olan Medical Park Antalya Hastanesi, Roche ve TUI çalışanları da çocukları yalnız bırakmadı. Çocuklar kamp boyunca hep birlikte havuza girdi, boyama yaptı, dart, yumurta taşıma, pasta atma gibi oyunlar oynayıp, Olympos gezisine katıldılar.

ONKOD Başkanı Dr. Eyüp Kahveci konuşmasında organ yetmezliği ve ölümün zengin-fakir, milliyet, cinsiyet, meslek, yaş ayrımı yapmadığını belirterek kampın amacının organ bağışına dikkat çekerek farkındalık yaratmak olduğunu belirtti. Kahveci; "Dünyada organ nakli sayesinde hayata tutunan insan sayısı 1 milyonu aştı. Türkiye'de yaklaşık 60 bin böbrek, 5 bin karaciğer ve 2 bin kalp hastası bulunuyor. Ülkemizde her yıl yaklaşık 7 bin kişi organ bulunamadığı için hayatın kaybediyor. Tıbbi açıdan hiçbir eksiğimiz yok, tek eksiğimiz kadavra organ bağışı" dedi.

Antalya'daki ONKOD kampındaki en ilginç hikâyenin sahibi 21 yaşındaki Cynthia Guillemin. Kampa Fransa'dan katılan Cynthia Guillemin hem çocuklarla oyunlar oynuyor hem de onlara ablalık yapıyor. 6 yaşında hastalanan Guillemin 1.5 yıl diyalizle yaşadıktan sonra annesinin böbreğiyle ikinci hayatına başlamış. 15 yıldır nakilli olan ve okullarını hep başarıyla bitiren Cynthia şuanda İsveç'te nakilli çocuklara kayak dersi veriyor. Çocuk hasta olmanın ne demek olduğunu çok iyi bildiği için bu işi seçmiş. Diyalize girerken diğer hasta çocuklardan hiçbir farkım yoktu diyor. 6 yaşındayken diyet yapmak çok zordu diyet yapmak istemiyordum bir çocuğa diyet yaptırmak, tuzu şekeri yasaklamak zordu, tek üzüntüm buydu onun dışında hayata hiç küsmedim diyen Cynthia, Fransa'da çalıştığı otel dışındaki sezonlarda tüm vaktini nakilli çocuklarla geçiriyor. Çocuklarla birlikte olmayı ve onlarla çalışmayı çok seviyor. Ona ikinci hayatını veren annesi için ise; "O bana hayatımı geri verdi, annemle birbirimize çok daha bağlıyız ve elbette annemi çok çok seviyorum" diyerek böbrek kardeşi olduğu annesine olan düşkünlüğünü ifade ediyor. Fransa'dan yanında 9.5 yaşındaki Julia Acar ile gelen Cynthia ona kampta ablalık yapıyor.
Fransa'da 3.5 yıl önce da kadavradan böbrek nakli yapılan Acar ise yeni arkadaşlar edinmenin mutluluğunu yaşarken organ nakilli ablası ve arkadaşları ile kampın tadını çıkarıyor.

3 KIZ KARDEŞ DE KADAVRADAN BÖBREK NAKİLLİ

Macaristan'dan kampa katılan Virag Tarnoki 16 yaşında. Lise ikiye gidiyor. Sekiz yıl önce motor kazasında hayatını kaybeden 27 yaşındaki bir genç sayesinde kadavradan böbrek nakli olmuş. Sadece dört ay periton diyalizi yapmış. Karnında hala ameliyat izlerini taşıdığı o günleri hiç hatırlamak istemiyor. 9 yaşındaki kız kardeşi ve 20 yaşındaki ablası da Macaristan'da kadavradan böbrek nakli olmuşlar. Üç kız kardeş de genetik rahatsızlıkları dolayısıyla nakil olmuşlar ve üçü de ikinci hayatlarını yaşıyor. Virag, iletişim okumak ve fotoğrafçı olmak istiyor.
.

.
GÜNEY AFRİKA'DA OLİMPİYATLARA KATILACAK

Kampa Macaristan'dan birlikte geldiği arkadaşı da 16 yaşındaki Alexandra Gyurko.
Almanya'da 9 aylık minicik bir bebekken annesinin böbreğiyle ikinci hayata merhaba demiş.
Kendisi sporcu ve organ nakilli olimpiyatlarına katılıyor, kendi kategorisinde pek çok madalya sahibi. Antalya'da denizi çok beğenmiş. Öğretmen olmak istiyor. Güney Afrika'da organ nakilliler kategorisinde yüzmeye olimpiyatlarına katılacak...

ARKADAŞLARIMLA OYNARKEN UTANIYORDUM
Nagihan Sezer
11 yaşında Antalya'da yaşıyor. 4 ay diyalize girdikten sonra babasından böbrek nakli oldu. Antalya Medical Park hastanesinde 2 sene önce babasının böbreği ile ikinci hayatına başladı.
"Haftanın her günü periton diyalizi yapıyordum günde 2 kere annem yapıyordu. Annem benim hemşiremdi ama her şey çok zordu, okula 1 sene gidemedim, arkadaşlarım ile koşup oynayamadım. Onlardan çok utanıyordum, oyun oynadığımızda saklambaç oynarken beni görüp söylemiyorlardı, benim üzüleceğimi düşünüyorlardı bende onlarla oynamaktan utanıyordum. Şimdi ise onlarla koşup oynarken hiç yorulmuyorum ve çok mutluyum. "

KIRGIZİSTAN'DAN NAKİL OLMAYA ANTALYA'YA GELDİ
Akhmatbek Alimzhanov, 9 yaşında. Doğuştan böbrek rahatsızlığı vardı, idrar kaçağı eğer küçüklüğünde teşhis edilseydi daha geç hastalanacaktı. Hiç diyalize girmeden, hastalanır hastalanmaz Antalya'ya geldiler. 7 ay önce annesinin böbreğiyle ikinci hayatına başladı. Bu sene öğretmen eve geldi evden derslerine çalıştı ama seneye okuluna gitmeye devam edecek. Her ay düzenli olarak kontrollerini yaptırmak için Antalya'ya geliyor.
YASAL UYARI: Bu haber kaynak gösterilse dahi, aktif link verilmeden alıntılanamaz.

FransaİngiltereNorveçKırgızistanMacaristanOrgan Nakli Koordinatörleri DerneğiMedical Park Antalya HastanesiRoche

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.