Kitap oku, neşe dol!

Kitap oku, neşe dol! / 23 Nisan 17 yıldır tüm dünyada “Dünya Kitap Günü” olarak kutlanıyor. / haber, haberler, 23 nisan dünya kitap okuma günü, kültür sanat haberleri,

23 Nisan 17 yıldır tüm dünyada “Dünya Kitap Günü” olarak kutlanıyor.

Bugün 23 Nisan ve sadece çocuk bayramı olduğu için neşe dolmuyor insan. 23 Nisan 17 yıldır tüm dünyada “Dünya Kitap Günü” olarak kutlanıyor.

Yaşasın, kitapların da bir günü var! UNESCO’nun çağrısı ile 23 Nisan’da 100 ülkede milyonlarca insanın katılımıyla “Dünya Kitap Günü” kutlanıyor. 1995’te Barselona’da toplanan Dünya Yayıncılar Birliği Kongresi, 23 Nisan gününün her yıl “Dünya Kitap Günü” olarak kutlanmasını kararlaştırdı ve aynı yıl UNESCO tarafından da 23 Nisan “Dünya Kitap Günü” olarak kabul edildi.

23 Nisan tarihinin seçilmesinde Cervantes, Shakespeare, Vega, Nabokov gibi birçok ünlü yazarın doğum ya da ölüm günü olması etkili oldu. Bu kutlamanın amacı, kitabın ve okuma alışkanlığının önemini vurgulamak, okumayı özendirmek; yayına, yayın hakkına, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygıyı teşvik etmek; kitabın, uluslar arasında kültür alışverişini sağlayan, karşılıklı anlayış ve hoşgörüyü geliştiren niteliğiyle de dünya barışına hizmet etmek.

haberhaberler23 nisan dünya kitap okuma günükültür sanat haberleri

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.