Türkiye'nin kitap okuma oranı

Türkiye'nin kitap okuma oranı / Türkiye Yayıncılar Birliği'nin verilerine göre Kenan Kocatürk; kişi başına üretilen kitap sayısının 6,4 olduğunu belirrti. / türkiye kitap okuma oranı, kitap okuma, kişi başına düşen kitap sayısı, türkiye yayıncılar birliği, kenan kocatürk,

Türkiye Yayıncılar Birliği'nin verilerine göre Kenan Kocatürk; kişi başına üretilen kitap sayısının 6,4 olduğunu belirrti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl Türkiye'de 42 bin 626 yeni kitap basıldı.

Daha önce basılan eserlerin yeni baskıları dahil üretilen tüm kitap adedi ise 480 milyon 257 bin 824 olarak belirlendi. Bu kitapların 187 milyonu ücretsiz ders kitabı olarak dağıtıldı.E-kitap satışlarında da geçen yıla göre yüzde 100'ü aşan bir büyüme görüldü. 2011 yılında yayımlanan e-kitap sayısı bin 314'ken, geçen yıl bu rakam 2 bin 928'e yükseldi.

Türkiye Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri Kenan Kocatürk, yeni basılan kitap (başlık) sayısı konusunda Türkiye'nin dünyada 13, sektör büyüklüğü sıralamasında da dünyada 15. sırada bulunduğunu belirtti.Türkiye'de üretilen kitap sayısı nüfusa bölündüğünde, kişi başına 6,4 kitap düştüğünü kaydeden Kocatürk, "Bir şehir efsanesi var, 'Türkiye'de 10 kişiye 1 kitap düşüyor' diye. İşte bu rakamlar bu efsaneyi alt üst ediyor. 'Türkiye kitap okumuyor' efsanesi yanlış. Türkiye kitap okuyor" şeklinde konuştu.

türkiye kitap okuma oranıkitap okumakişi başına düşen kitap sayısıtürkiye yayıncılar birliğikenan kocatürk

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.