Bakırköy'e botanik parkı

Bakırköy'e botanik parkı / Bakırköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünce yapılan Botanik Parkı, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı törenle açıldı.
 / botanik bahçesi, bakırköy belediyesi, park, belediyeler, haber, haberler

Bakırköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünce yapılan Botanik Parkı, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı törenle açıldı.

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen açılışta yaptığı konuşmada “Biz Bakırköy’de yeşil oranını her geçen gün artırıyoruz. Biz burada sadece Bakırköylülere değil bütün İstanbullulara hizmet vereceğiz. Burada temiz hava, oksijen alacaksınız ama asla gaz almayacaksınız.” dedi.

96.000 m² lik bir alan üzerinde yer alan Bakırköy Botanik Parkı'nda 11 adet tematik bahçe, çocuk oyun alanları, Atatürk ve çocuk temalı heykel, 50 metre yüksekliğinde bayrak direği, ekolojik yaşamı teşvik etmek ve botanik parkın enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamak amacıyla yerleştirilmiş 3 adet rüzgar türbini, sosyal tesis, 8 metre yüksekten çağlayan ve içinde 5 adet pegasus atı bulunan kaskatlı havuz, manzara seyir terasları ve otoparklar bulunmaktadır. Botanik parkta yer alan yaklaşık 5.256 m² alana sahip doğal göletin biyolojik arıtması tamamlanmış; gölet çevresi ahşap iskeleler, doğal kayalar ve bitkilendirme ile kullanıcılara keyifli anlar sunacak şekilde tasarlanmıştır. Park içinde yer alan fonksiyon alanları, gezinti yolları ile birbirine ve gölete bağlanmaktadır.

Değişik yaş gruplarındaki çocuklara özel olarak tasarlanmış çocuk oyun alanında çocukların eğlenirken kendilerini de geliştirebilecekleri oyun elemanları ile 11.50 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek çocuk oyun kuleleri yer almaktadır.

Botanik Park’ta, Türkiye’nin endemik bitki türlerinin yanı sıra egzotik bitki türleri, yapraklı ve ibreli ağaç türleri, çalı ve ağaççıkların değişik tür ve alttürleri bir arada sunulmaktadır. Botanik parktaki tüm yeşil alanlar otomatik sulama sistemi ile sulanmaktadır.

botanik bahçesibakırköy belediyesiparkbelediyelerhaberhaberler

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.