KKTC 2. Cumhurbaşkanı Talat'tan önemli açıklamalar

KKTC 2. Cumhurbaşkanı Talat'tan önemli açıklamalar / Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat SON.TV'ye konuştu. Talat, Kıbrıs'taki erken seçim, Kıbrıs sorunu, Rum kesiminde yaşanan ekonomik kriz ve Türkiye gündemini değerlendirdi. / KKTC, KKTC 2 Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorunu, Gezi olayları, PKK sorunu, barış süreci, Türk Dış Politikası, Rum kesimi, Kıbrısta ekonomik kriz, barış süreci

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat SON.TV'ye konuştu. Talat, Kıbrıs'taki erken seçim, Kıbrıs sorunu, Rum kesiminde yaşanan ekonomik kriz ve Türkiye gündemini değerlendirdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat SON.TV'ye önemli açıklamalarda bulundu. Talat, Kıbrıs'taki erken seçim, Kıbrıs sorunu, Rum kesiminde yaşanan ekonomik kriz ve Türkiye'deki gündemi değerlendirdi.

SON.TV'den Ömer Adıyaman'a özel açıklamalarda bulunan Talat, Kıbrıs sorunundaki aksaklıkları anlatarak ezber bozdu. Türk dış politikasının kıbrıs sorununda barışçıl olduğunu kaydeden Talat, Gezi olaylarına itidal ile yaklaşılması gerektiğini belirtti. Kürt sorununun çözümü konusuda umutlu olduğunu söyleyen Talat, Gezi olaylarının bu süreci sabote etmesine izin verilmemesi uyarısında da bulundu.

'KIBRIS'TA ERKEN SEÇİM BASKIN BİR SEÇİMDİR'

Kıbrıs'ta yapılacak olan erken seçimler ile ilgili değerlendirmede bulunan Talat, seçimin baskın bir seçim olduğunu söyledi. Talat, “Burada hava tabii erken seçimler daha doğrusu erken seçim demeyelim. Baskın bir seçim oldu. Çünkü erken seçim olsaydı hiç olmazsa birkaç ay sonra olurdu. Önceden belli olurdu. Öyle Bir şey olmadı. Birden bire baskın bir seçim oldu. Yani görünen o ki bu seçimin sonucunda yapı değişicek. İktidar değişecek gibi görünüyor. Ama bu dediğim gibi, sandığa halkın iradesi yansıyacak” dedi.

'RUM TARAFI ÇÖZÜME SICAK BAKMIYOR'

Kıbrıs sorunun ile ilgili konuşan Talat, Rum kesiminin çözüme sıcak bakmadığını ifade ederek, “Burada Kıbrıs sorunu ile ilgili bir durgunluk var. Çünkü kıbrıs sorununun çözümünde iki temel oyuncudan bir tanesi olan Rum tarafıdır. Korkunç bir kriz yaşamakta. Yaşanan bu ekonomik kriz biraz bahane biraz da gerçek olsa Rum tarafını etkiliyor. Dolayısıyla ancak Sonbahar'da bu soruna konsantre olabileceklerini düşünüyorum. Ama Rum tarafı sadece bununla da yetinmiyor” şeklinde konuştu.

'KISA VADEDE BU SORUNUN ÇÖZÜLECEĞİNE İNANMIYORUM'

Rum kesiminin süreci oyalama niteliğinde bir tavır içerisinde olduğunu kaydeden Talat, “Aynı zamanda bir müzakereci tayin ederek ve müzakereciyi siyasi partilere veya ulusal konseye sorumlu kılarak kendisi ortaklarını yani seçim döneminde kendisine destek olan ve bugün de kendisini destekleyen ortaklamrını tatmin etmeye çalışıyor. Çünkü ortakları çözüm yanlısı değil. Rum kesimi Annan Planı'na evet diyorlar ama bu konuda kendilerine yeterince güven duymuyorlar. Bu nedenle seçim döneminde tahahüüt ettikleri gibi bir görüşmeciye bu işi devredip ulusal konseyin denetimine vermeye çalışıyorlar. Bu tabi çok büyük bir olumsuzluk. Bu sebeple hem doğrudan görüşme olmamış olacak, hem de liderler seviyesinde olmayınca istediği kadar yetkili olsun bir görüşmecinin liderden ayrı hareket edemeyeceği, üstelik bu görüşmecinin Ulusal Konsey'e bağlı olunca daha da katı hale geleceği dikkate alınacak olursa Kıbrıs sorunu Rum tarafı açısından son derece isteksizlikle karşılanıyor. Bizim tarafta da haliyle Cumhurbaşkanlığı bir görüşmeci atayacak. Cumhurbaşkanı'nın doğrudan toplum lideri olarak tavır takınması gerekirken böyle önemli bir konuda bir görüşmecinin yapması işi iyici sürüncemeye sokacak. Yani yaprak kıpırdamazken birazcık esinti çıktığı zaman da Kıbrıs sorunu ile ilgili bence sonuç elde edilemeyecek. Kısa vadede bu sorunun çözümü olumlu görünmüyor” dedi.

'RUM KESİMİNDEKİ KRİZ TÜRK KESİMİNİ DE ETKİLİYOR'

Rum kesiminde ortaya çıkan ekonomik krizin çözüm sürecine etkisi olduğunu ifade eden Talat, “Kıbrısta ortaya çıkan ekonomik kriz orta vade de ciddi oranda hem halkın refah seviyesini hem de kıbrıs sorununun çözüm sürecini etkiliyor. Bu krizin Rum tarafında olmasına rağmen Türk tarafını da doğal olarak etkilemekte. Çünkü yeşil hat üzerinden devam eden ticareti de büyük oranda etkiliyor” dedi.

'TÜRK DIŞ POLİTİKASI BARIŞÇIL BİR YAKLAŞIM SERGİLİYOR'

Türk Dış Politikasının Kıbrıs sorununda barışçıl bir yaklaşımda olduğunu ifade eden Talat, “Türk Dış Politikası Kıbrıs sorununda bence barışçıl görünüyor. Bu barışçı politika özellikle 2004 yılından beri istikrarlı bir şekilde devam ettiriliyor. Burada ki sıkıntı, çözüm yanlısı ve çözümü destekleyen Türkiye, tabiidir ki sürecin ana sürükleyicisi olamaz. Çünkü muhatap olanlar Kıbrıs Türk ve Rum taraflarıdır. Rum tarafı az önce anlattığım nedenlerle ama ayrıca AB üyesi olması nedeni ile Kıbrıslı Türkler kadar çözüme ihtiyaç duymuyorlar. Bu nedenle çözümü kurtaracak olan yani çözümü sürükleyecek olan doğaldır ki Kıbrıs Türk tarafı olmalıdır. Şu sıralar da Kıbrıs Türk tarafı böyle bir durum ortaya koymuyor. Böyle bir sürükleyici bir rol üstlenemiyor. Böyle bir sıkıntı var. O nedenle şu andaki sürecin ilerlememesinin nedeni budur” ifadelerine yer verdi.

'MÜZAKERELERDEN BİR SONUÇ ÇIKMAZ'

Ekim ayında yapılacak olan müzakereler ile ilgili konuşan Talat, “Müzakereler öncesinde Kıbrıs Rum tarafı medyası ile her zaman bir savaş dili kullanıyor. Rum basını bir savaş gazeteciliği adeta yürütüyor. Ama bu yeni Bir şey değil. Bizim müzakereleri yürüttüğümüz hatta ilerlemelerin de olduğu dönemlerde bile bu bu şekilde olmuştur. Ben bu şartlarda müzakerelerde bir sonuç çıkacağına inanmıyorum. Süreci sürüklemesi gereken Kıbrıs Türk tarafı olması gerekirken bu pozisyonda olmaması bu sorunu çözmez. Rum tarafı da zaten çözüm için çok heyecanlı değil. Bu nedenle süreçten bir şey çıkmaz' dedi.

'GEZİ OLAYLARI BARIŞ SÜRECİNE ZARAR VERMEMELİ'

Türkiye'de meydana gelen Gezi olaylarına da değinen Talat sözlerini şöyle tamamladı: “Ben Türkiye'de yaşanan Gezi olaylarının dış bağlantılı olduğu düşüncesinde değilim. Önemli olan burada konuyu itidal ile ele almaktır. Türkiye'nin başlattığı ve benim çok çok önem verdiğim Barış Projesini kesinlikle riske sokmayacak bir duruma dönmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama şunu da söylemek lazım. Tabiki Türkiye'yi sevmeyen ülkeler vardır. Ama onların bu tür olaylarda çok etkili olacağını düşünmüyorum. Tabii bu konuda bilgim olduğundan değil, sadece bir değerlendirme olarak söylüyorum. Benim temennim toplumsal barışın bozulmaması, Türkiye açısından Türkiye'deki Kürt sorununun çözümüne giden önemli barış sürecini mutlaka gerçekleşmesi ve bu yaşanan olayların da genel anlamda toplumsal barışa zarar vermemesi benim en büyük temennimdir.

KIBRIS HALKI KÜRT SORUNUN ÇÖZÜMÜNDEN UMUTLU

Kıbrıslı Türkler sadece Kürt kökenliler değil, ama bütün Kıbrıslı Türkler barış sürecini destekliyor. Yani Türkiye'nin en büyük sorununun ortadan kalkması hepimiz için çok önemlidir. Ben çözüm sürecinin iyi gittiğini ve hükümetin bu konudaki çalışmasının olumlu sonuç vereceğini düşünüyorum. Şuan da yetkililer tarafında da, diğer taraftan da konuya muhatap olan kesimler yapılan açıklamalar hep provokasyona gelinmemesi yönünde. Bu da beni daha da umutlandırıyor.”

MEHMET ALİ TALAT KİMDİR?

Mehmet Ali Talat 6 Temmuz 1952 yılında Girne'de doğmuşturç Kıbrıs Türkü siyasetçidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 2. cumhurbaşkanıdır.Ortaöğrenimini Kıbrıs'ta tamamlayan Talat, 1977 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünden lisans programından mezun oldu. Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisansını ise 2004 yılında tamamladı. Aralık 1993'te yapılan genel seçimler sonrasında kurulan ilk Demokrat Parti (DP)- Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) koalisyon hükümetinde Eğitim ve Kültür Bakanı olarak görevlendirildi. İkinci DP-CTP koalisyon hükümetinde de aynı görevi üstlendi. Üçüncü DP-CTP koalisyon hükümetinde işe, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu. 14 Ocak 1996 tarihinde yapılan 14. Kurultay'da Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin genel başkanı oldu. 1998'de ve 2003'te yapılan genel seçimlerde ve 20 Şubat 2005 tarihinde yapılan erken genel seçimde Lefkoşa'dan milletvekili seçildi. 13 Ocak 2004 tarihinde kurulan 1. CTP-DP Koalisyon Hükûmeti'nın ardından, 8 Mart 2005 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar görev yapacak 2. CTP-DP Koalisyon Hükûmeti’nı kurdu. 20 Nisan 2005'te yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini 1. turdan kazanan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat 18 Nisan 2010 tarihinde yapılan seçimler sonucu oyların %43'ünü alarak Cumhurbaşkanlığı'nı kaybetmiştir. Talat, evli ve biri erkek, biri de kız iki çocuk babasıdır.

KKTCKKTC 2 Cumhurbaşkanı Mehmet Ali TalatKıbrıs sorunuGezi olaylarıPKK sorunubarış süreciTürk Dış PolitikasıRum kesimiKıbrısta ekonomik krizbarış süreci

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.