2014'ün hacı adayları belli oldu

2014'ün hacı adayları belli oldu / Suudi Arabistan'ın hac kontenjanını düşürmesi sebebiyle önceki kurada ismi çıkmasına rağmen bu yıl hacca gidemeyecekleri belirlemek amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığında kura töreni yapıldı.
 / suudi arabistan, kura, hacı, aday, gündem

Suudi Arabistan'ın hac kontenjanını düşürmesi sebebiyle önceki kurada ismi çıkmasına rağmen bu yıl hacca gidemeyecekleri belirlemek amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığında kura töreni yapıldı.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel, bu yılki hac için 1 milyon 372 bin 231 kişinin başvurduğunu, kuraya katıldığını ve Türkiye'ye tanınan resmi hac kontenjanı oranında hacca gitmeye hak kazananların kesin kayıtlarını yaptırdığını hatırlattı.

Suudi Arabistan Krallığı Hac Bakanlığının 2013 yılı hac mevsiminde Kabe çevresinde devam eden inşaatı gerekçe göstererek İslam ülkelerine tanınan hac kontenjanlarını yüzde 20 azalttığını vurgulayan Yücel, Diyanet İşleri Başkanlığının hemen gerekli girişimlerde bulunulduğunu anlattı.

Suudi yetkililere, Türkiye'de hac için tüm işlemlerin tamamlandığını, kaporaların ödendiğini konusunda bilgi verildiğini ve uygulamanın maddi ve manevi kayıplara neden olacağının iletildiğini ifade eden Yücel, ancak Suudi Arabistan'ın geri adım atmadığını söyledi.

Bunun üzerine Hac ve Umre Kurulunun, bu yıl hacca gitmeye hak kazananlardan yüzde 20 kontenjan azaltılması kararı aldığını dile getiren Yücel, bu yıl kesin kayıt yaptıranlardan 14 bin 800 kişinin hakkının 2014 yılına aktarılacağını bildirdi.

Bu yıl kesin kayıt yaptıran 3 bin 563 kişinin gönüllü olarak hakkını gelecek yıla devrettiğine, bin 313 görevlinin de hacca gidişinin ertelendiğine dikkati çeken Yücel, 59 bin 200 vatandaşın kutsal topraklara gideceği bilgisini verdi.

Yücel, "Buna göre, 14 bin 800 kişiden 9 bin 924 kişiyi üzülerek kura ile tespit edeceğiz. Kurada ismi önümüzdeki yıla ertelenen kardeşlerimiz üzülmesinler. Zira camide namazı bekleyen insanın hep namazdaymış gibi sevap alması neyse bir yıl boyunca haccı bekleyecek kardeşlerimizin konumu da böyledir" diye konuştu.

Bu kez kurada ismi çıkanlar ağladı

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş ile Bakanlıklararası Hac Kurulu üyeleri butona basarak, 9 bin 924 hacı adayının ismini belirledi.

Keleş, Diyanet İşleri Başkanlığı tarihinde en üzüntülü kuranın çekildiğini belirterek, hakkını gelecek seneye erteleyen hacı adaylarına teşekkür etti.

Kuranın yapıldığı salonda bulunan bazı hacı adayları, sonuçları ekrandan izledi. Adı bilgisayarın seçtikleri arasında olanlar üzüldü, olmayanlar sevindi.

Ekranda ismini gören hacı adayı Gülsade Gümüşsoy, hacca gitmek için 6 yıldır beklediğini belirterek, "Sevincim kursağımda kaldı" diye gözyaşı döktü.

Kura sonuçları, Diyanet İşleri Başkanlığının internet adresinden öğrenilebilecek.

suudi arabistankurahacıadaygündem

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.