İSKİ'yi dolandıran memura dava

48 abonenin bilgileri üzerinden oynama yaparak 50 bin TL'yi zimmetine geçiren memur, parayı iade ettiği halde davadan kurtulamadı.

İSKİ'yi dolandıran memura dava / 48 abonenin bilgileri üzerinden oynama yaparak 50 bin TL'yi zimmetine geçiren memur, parayı iade ettiği halde davadan kurtulamadı.

SON TVÖZEL HABER Yeliz YAĞIZYILMAZ - İSKİ Borç Takip Servisinde çalışan R. G., yapmış olduğu 48 adet abonelik bedelini tahsil etti. Ardından da bu abonelikleri sistem üzerinden iptal ederek tahsilatını yaptığı 51 bin TL'yi zimmetine geçirdi. Durumu fark eden İSKİ, suç duyurusu yaptı. Zimmetine geçirdiği 51 bin TL'yi iade eden R. G., davadan kurtulamadı. Şimdi 14 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

R. G., görev yaptığı Arnavutköy bölgesinde İSKİ adına yaptığı abonelikleri, parasını tahsil ettikten sonra sistem üzerinden iptalini sağladı. İptal nedeniyle İSKİ'ye ödeme yapmayan R. G., toplam 48 aboneden elde ettiği 50 bin 968 TL'yi zimmetine geçirdi.

Yaptığı usulsüz işlemlerin anlaşılmaması için her fatura döneminde sözleşmelerin içeriğini değiştirerek aboneliklerin devamını sağladı. Sayacın okunma tarihi yaklaştığında da abonelikleri ilk haline çevirdi.

Aynı aboneliklerin sık sık iptali ve yeniden başlatılmasından şüphelenen İSKİ, R. G.'nin işlemlerini incelemeye aldı. Abonelik işlemlerinde usulsüzlükler yaptığının anlaşılması üzerine R. G.'nin yetkisini elinden alan İSKİ, Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan raporla birlikte savcılığa başvurdu.

Savcılık tarafından soruşturulan R. G., 48 abonelik işleminden zimmetine geçirdiği 50 bin 968 TL'nin tamamını iade etti, ancak davadan kurtulamadı.

Savcılık, yürüttüğü soruşturma sonucunda R. G. aleyhine hem 'zimmet', hem de birden fazla işlendiği için 'zincirleme suçtan' dava açtı. Bu suçlardan R. G.'nin 6 yıl 3 aydan 21 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını isteyen savcılık, paranın iadesi nedeniyle de etkin pişmanlıktan yararlandırılmasını istedi. Etkin pişmanlıktan yararlandırılacak olan R. G., 4 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Etiketler:

GÜNÜN MANŞETLERİ


Tüm hakları saklıdır © 2013
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden içerik kullanılamaz.
Sitemiz abonesidir