RTÜK'ten National Geographic belgeseline ceza

RTÜK'ten National Geographic belgeseline ceza / RTÜK, ceza sınırını belgesel kanalı National Geographic'e kadar genişletti. Kanalın uyuşturucu ile ilgili belgeseli kınama cezası aldı. / rtük, national geographic, digitürk, uyuşturucu belgeseli, kınama, ali öztunç

RTÜK, ceza sınırını belgesel kanalı National Geographic'e kadar genişletti. Kanalın uyuşturucu ile ilgili belgeseli kınama cezası aldı.

New York'taki uyuşturucu çetelerini ele alan National Geographic kanalının belgeselini yayınlayan Digitürk, RTÜK'ten kınama cezası aldı. Belgeselin uyuşturucu batağına düşen gençlerin durumunu ele alarak caydırıcılık işlevi gördüğünü belirten üyelerden Ali Öztunç, karara katılmayarak redd oyu kullandı.

RTÜK yine akılalmaz cezalardan birine daha imza attı. New York'taki uyuşturucu çeteleri ve polisin uyuşturucu satıcılarıyla mücadelesi hakkındaki belgesel RTÜK tarafından 'Türk toplumunun genel sağlığına zarar verici' nitelikte bulundu.Uyuşturucu kullanıcılarının yaşadıklarını anlatması, polisin satıcılarla mücadelesi ile uyuşturucunun zararlarını anlatmayı hedefleyen belgeseli herkes anladı bir tek RTÜK sakıncalı buldu. 29 Mayıs 2013 günü yayınlanan 'Drug Kings Of New York' adlı belgesel Türkiye'de Digitürk üzzerinden yayınlandı. Gençleri bilinçlendirmeyi amaçlayan belgesel 'Uyuşturucu kullanmayı özendirici nitelikte olduğu' gerekçesiyle yapılan toplantıda ceza aldı.

Belgeselle ilgili yapılan oylamada sadece Üst Kurul üyesi Ali Öztunç karara karşı çıkarak ret oyu verdi. Öztunç "Uyuşturucu kullanan kişilerin içinde bulundukları çaresiz durum ekrana yansıtılmaya çalışılmıştır. Program belgesel nitelikte olup, tüm dünyada evrensel mahiyette uyuşturucu ile mücadele amacıyla yayınlanmıştır" dedi. (MRE)

rtüknational geographicdigitürkuyuşturucu belgeselikınamaali öztunç

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.