MİT arşivini açınca suçlu oldu: Başka kurumlar da belge gönderse…

MİT arşivini açınca suçlu oldu: Başka kurumlar da belge gönderse… / MİT’in, Hakan Fidan’ın müsteşarlığa gelmesinden sonra geçmişteki olayların aydınlatılması için mahkemelere gönderdiği belgeler aleyhte kullanılmaya başlandı. / MİT, analiz, Hakan Fidan, MİT Müsteşarlığı, mahkeme, özel analiz, mit analiz

MİT’in, Hakan Fidan’ın müsteşarlığa gelmesinden sonra geçmişteki olayların aydınlatılması için mahkemelere gönderdiği belgeler aleyhte kullanılmaya başlandı.

ÖZEL ANALİZ - MİT’in, Hakan Fidan’ın müsteşarlığa gelmesinden sonra geçmişteki olayların aydınlatılması için mahkemelere gönderdiği belgeler aleyhte kullanılmaya başlandı.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT), Hakan Fidan’ın müsteşarlığa gelmesinden sonra geçmişteki olayların aydınlatılması için mahkemelere belge gönderme politikası, aleyhte kullanılan bir enstrümana dönüştürüldü.
MİT’in mahkemelere göndermesinden sonra kamuoyuna açık hale gelen belgeler aleyhine olacak şekilde kurgulanıp haberleştiriliyor. Son örnek, 28 Şubat davasına bakan mahkemeye gönderilen ‘yeşil sermaye’ konulu MİT belgelerinin haberleştirilmesiydi.

1997 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) etkisinde olan MİT, irtica konulu sunumlar yaparak 28 Şubat sürecini başlatan kurum olarak lanse edildi. Oysa 28 Şubat sürecinde MİT şöyle dursun, bağımsız olduğu ileri sürülen medyanın bile TSK’nın denetiminde olduğu biliniyor.

28 Şubat davası iddianamesinin 331 No’lu ek klasöründe yer alan belge, ‘yeşil sermaye’ adı verilen sermayeyle ilgili fişleme bilgileri içeriyor. MİT, 1997’de ‘İrticai Unsurların Sermaye Sektöründeki Faaliyetlerine’ ilişkin etüd hazırlayıp göndermiş.

AK Parti döneminden önce fişlenmiş kuruluşlar arasında MÜSİAD, İŞHAD gibi ekonomik kuruluşlar yer alıyor. Yıllardır mahkemelerden saklanan, onca eleştiriye ve kamuoyu baskısına rağmen mahkemelere gönderilmeyen bu belgeler 2011’den sonra MİT Müsteşarlığı tarafından mahkemelere gönderilmeye başlandı.

12 EYLÜL BELGELERİNİ DE GÖNDERDİ


Bu kapsamda MİT, 12 Eylül darbesine ilişkin davanın görüldüğü Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne 1 Mayıs 1977 olaylarına ilişkin hazırlanan raporları gönderdi.

MİT ayrıca, 12 Eylül iddianamesinde, darbeye giden yolda önemli dönüm noktalarından biri olarak nitelendirilen Maraş katliamıyla ilgili 57 sayfalık belgeyi de mahkemeye gönderdi.

Susurluk sürecini aydınlatacak kritik raporlar da yine MİT tarafından mahkemeye gönderildi. Öldürülecek işadamları listesinde yer alan İranlı uyuşturucu kaçakçıları Asgar Smitko ve Lazım Esmaeli’nin öldürülmesinden sonra sorguya alınan MİT görevlisi Tarık Ümit’in, eski MİT Kontr-Terör Merkezi Başkanı Mehmet Eymür’le yaptığı görüşmeyi içeren bant kaydı 12 yıl sonra savcılığa gönderildi.

Son olarak Hrant Dink suikastı davasına bakan mahkeme de suikastla ilgili belgeleri istedi. MİT, muhtemelen bu konuyla ilgili belgeleri de mahkemeye gönderecek. Ve tıpkı 28 Şubat sürecinin aydınlatılması için mahkemeye gönderilen belgeler gibi bu belgeler de basına yansıyacak.

Olayların aydınlanmasına katkı sağlayacak her gerçek çarpıtılmadan, manipüle edilmeden haberleştirilirsin elbette. MİT de, geçmişe dönük belgeleri ne kadar açıklarsa o kadar iyi. Ama diğer kurumlar da -mesela Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı- Ergenekon ve Balyoz süreçlerindeki belgeleri mahkemelere gönderse de yakın geçmiş aydınlansa. Tabii o belgelerin başına bir şey gelmediyse…

MİTanalizHakan FidanMİT Müsteşarlığımahkemeözel analizmit analiz

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.