MİT'in Milli olması korkutuyor

MİT'in Milli olması korkutuyor / Milli İstihbarat Teşkilatı'nın hızla 'Milli' olması, dünyanın büyük korkusu haline geldi. / Mossad , MİT , CIA , MİT , Pensilvanya , CHP

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın hızla 'Milli' olması, dünyanın büyük korkusu haline geldi.

Milli İstihbarat Teşkilatı'nın hızla 'Milli' olması, dünyanın büyük korkusu haline geldi. MİT Yasası'nı eleştirenler, diğer istihbarat servisleriyle aynı kurallarla çalışmasını görmezden gelmeyi tercih etti... Çünkü onlar hala 'Büyük Türkiye'nin karşısında.

MİT Yasası'nın 3 gün önce Meclis'ten geçince, başta Pensilvanya olmak üzere Yahudiler ve Türkiye'deki işbirlikçilerini çılgına çevirdi. Türkiye'deki her büyüme işaretini, dünyaya 'eleştirerek' veren İngiliz medyasının önderliğinde başlatılan iftiralar, Türkiye'de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından satın alındı ve kamuoyuna sert açıklamalar olarak gönderildi. Ancak CIA, MOSSAD, MI6 gibi istihbarat teşkilatlarının yasalarına bakıldığında, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın bu yeni yasalarının çok daha önce hayata geçirilmiş olması gerektiği ortaya çıktı.

CHP'DEN TEPKİ VAR


İngiliz medyası, Yahudiler, CHP ve MHP'nin tepki gösterdiği MİT Yasası'nın içinde yer alan "MİT terör örgütleriyle görüşebilir" maddesi, başta MI6 olmak üzere tüm istihbarat birimlerinin en önemli yasası. Bu yeni yasanın eleştirilmesinin en büyük nedeni de kuşkusuz Türkiye'yi büyütecek 'çözüm süreci'nin en önemli mihenk taşı olması. İngilizler'in de en büyük tepkisi de bu yasa oldu. İşte MİT ve diğer istihbarat teşkilatlarının yasaları:

AJANLARI AÇIĞA ÇIKARANLAR:


MİT: MİT mensupları ve ailelerinin kimliklerini ifşa edenler ile MİT mensuplarının kimliklerini sahte olarak düzenleyen veya değiştiren ya da bu sahte belgeleri kullananlara 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası verilmesi. CIA: Ajanların operasyonlarını engelleyenler veya onların kimliklerini deşifre edenler 14 yıl ile ömür boyu hapis cezası arasında yargılanır. MI6: 10 yıl hapis cezası ile yargılanır, eğer ülke dışındaki ajanların deşifre edilmesinde bu ceza ömür boyu hapis olarak verilir. MOSSAD: Kimliği hangi amaçla olursa olsun ifşa edilirse, kişi veya kişiler ömür boyu hapis cezasıyla yargılanır.

YARGILAMA


MİT: Teşkilat mensupları Ankara'daki bir mahkemede yargılanacak. Bu konuda, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca belirlenen Ankara ağır ceza mahkemesi yetkili olacak. CIA: ABD'de suçlu olduğu iddia edilen tüm ajanlar, Dış İstihbarat Gözetim Mahkemesi'nde yargılanır. Adalet Bakanlığı'nın kararı ile görevlendirilen Mahkeme heyeti, ajanları yargılar. MI6: Ajanların hepsi, özel bir mahkeme tarafından yargılanmaktadır.
Bu mahkemenin heyeti de bizzat Kraliçe tarafından atanır. MOSSAD: Halk arasında 'İsrail Ajan Mahkemesi' olarak bilinen 3 hakimli merkez, yargılama hakkına sahiptir.

BAŞARI ÖDÜLÜ


MİT: Yurt içinde veya yurt dışında olağanüstü gayret ve fedakarlıkla yaptığı çalışmalar sonucunda; ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğünün korunmasında, devletin yücelmesinde, milli menfaatlere katkıda bulunan ve hizmette üstün başarı ve yararlılık gösteren MİT personeline madalya verilecek. CIA: Amerika Birleşik Devletleri'nin geleceğini güven altına alacak operasyonlarda başarılı olan ajanlar 'Riyakat Madalyası' ile ödüllendirilir. MI6: Ajanlar, Kraliyet Ailesi tarafında gizlice ödüllendirilir. MOSSAD: Başarısı Başbakanlık tarafından onaylanan ajanlara, 'Üstün Başarı Nişanı' verilir.

BELGELERİ SIZDIRANLAR


MİT: MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgi ve belgeleri, yetkisiz olarak alan, çalan, bunlar üzerinde sahtecilik yapan, bunları yok eden kişiye 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilecek. CIA: Ülke menfaatlerini zor durumda bırakacak gizli istihbarat belgelerini açığa çıkaranlar, ömür boyu hapis cezası alacak. MI6: Britanya ile ilgili gizli belgeleri açığa çıkaranlar, ömür boyu hapis cezasıyla yargılanır. MOSSAD: Gizli belgelerini açığa çıkartan kişiler, eğer hayattaysa ömür boyu hapis cezası alacak.

TANIKLIK HAKLARI


MİT: MİT mensupları ile MİT'te görev yapmış olanlar, MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin hususlarda tanıklık yapamayacak. CIA: ABD'nin herhangi bir istihbarat bölümünde görev yapanlar, ne tanık ne de gizli tanık olarak görev yapabilir. Gizli tanık sadece Beyaz Saray'ın izni ile olur. MOSSAD: Ajanları, ülke menfaatleri dışındaki bir davada tanıklık etmesi Cumhurbaşkanı iznine bağlıdır. İzin de 'gizli

KOMİSYON


MİT: Belirtilen görevleri yerine getirmek üzere, TBMM bünyesinde Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu kurulacak. Komisyonun üye sayısı 17 olacak; üye dağılımı, siyasi parti gruplarının, parti grupları toplam sayısı içindeki yüzde oranına göre yapılacak. CIA: İstihbarat görevlileri, CIA Başkanı ve bakana bilgi vermekle yükümlü. Bakan da Kongre'de İstihbarat Komitesi'ne bağlı. MOSSAD: İstihbarat birimlerinin hepsi bölüm MOSSAD Başkanı'na bağlı. Mossad Başkanı da Başbakan ve Cumhurbaşkanı'na bağlı.

MİT MÜSTEŞARINI SORUŞTURMA HAKKI


MİT: Türkiye'de MİT Müsteşarı hakkında soruşturmalarda, "Yüce Divan'da yargılanacak asker kişilerle ilgili soruşturma usulü" maddesinin bazı hükümleri uygulanacak. Alınan kararlara karşı ilgililer, 10 gün içinde Cumhurbaşkanlığına itiraz edebilecek. Cumhurbaşkanı'nın verdiği karar kesin olacak. CIA: Yargılama için ABD Başkanı'nın emri şart. MI6: Kraliçe'nin kararı kesindir. MOSSAD: İsrail'de bu yöntem, kurulduğu günden bu yana değişmedi. MOSSAD Başkanı'nın yargılanması Cumhurbaşkanı onayına bağlı.

MossadMİTCIAMİTPensilvanyaCHP

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.