Şair Mehmet Başaran hayatını kaybetti

Şair Mehmet Başaran hayatını kaybetti / Köy enstitüsü kuşağından, Türkiye Öğretmenler Sendikası'nın kurucularından ünlü şair Mehmet Başaran 89 yaşında hayatını kaybetti. / Mehmet Başaran,hayatını kaybetti,Kepirtepe Köy Enstitüsü

Köy enstitüsü kuşağından, Türkiye Öğretmenler Sendikası'nın kurucularından ünlü şair Mehmet Başaran 89 yaşında hayatını kaybetti.

Köy enstitülerinde yetişen, eğitimci, yazar , şair Mahmet Başaran 89 yaşında hayatını kaybetti. Başaran kimi kaynaklarda 'köy edebiyatı hareketinin şiirdeki temsilcilerinden biri " olarak geçer. Behçet Necatigil ise onu "Sanatını yetiştiği toprakların, aldığı eğitimin sorunları ekseninde geliştirmiş" bir edebiyatçı olarak tanımlar. 

Mehmet Başaran kimdir?

Şair ve yazar Mehmet Başaran 1926'da Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesindeki Ceylanköy'de doğdu. Kepirtepe Köy Enstitüsü'nü ve Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü'nü bitirdi. Türkçe öğretmenliği yaptı ve Türkiye Öğretmenler Sendikası'nın kuruluş çalışmalarına katıldı, 1979'da emekli oldu. 1950'li ve 1960'lı yıllarda güçlenen köy edebiyatı hareketinin şiirdeki en önde gelen temsilcilerinden birisidir. İlk şiiri Köy Enstitüleri Dergisi'nde yer alan Başaran'ın çok sayıda kitabı vardır. 1970 TRT Sanat Ödülleri Yarışması başarı ödülünü alan şair, 1979 Orhan Kemal Roman Armağanı'na layık görülmüştür.


Mehmet Başaranhayatını kaybettiKepirtepe Köy Enstitüsü

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.