Evlilik programlarına şok!

Evlilik programlarına şok! / RTÜK önceki günkü toplantısında evlilik programları ele alındı. Vatandaşlardan üst kurula son bir yılda binlerce şikâyet geldi. / Esra Erol,Zuhal Topal

RTÜK önceki günkü toplantısında evlilik programları ele alındı. Vatandaşlardan üst kurula son bir yılda binlerce şikâyet geldi.

Bu kapsamda, geçen yıl evlilik programlarıyla ilgili 7 bin 297 şikâyet gelirken, bu yıl yaklaşık 12 kat rekor artışla 87 bini geçti. Buna göre, Kanal D’de yayınlanan ‘Kısmetse Olur’, 38 bin 153 başvuru ile en fazla şikayet edilen program oldu. fox tv’de yayınlandığı dönem 14 bin 801, star TV’ye geçtikten sonra 3 bin 975 şikâyet alan

“Zuhal Topal’la” programı ikinci sırada yer aldı

ATV’deki “Esra Erol’da” 13 bin 79, Show TV’deki “Evleneceksen Gel” 3 bin 678 ve flash tv’deki “Dest-i İzdivaç” ise 290 şikayet aldı. Üst kurul, bu çerçevede Kanal D, Fox, Star, ATV, Show TV ve Flash TV’deki evlilik programlarına para cezası verdi.

‘Dramatize ediyorlar’

Öte yandan TV 8’deki “Göz6” adlı programa da müeyyide uygulandı. Vatandaşların şikâyetleri ağırlıklı olarak, genel ahlaka, manevi değerlere ve ailenin korunması ilkesine aykırılık ve argo sözcüklerin kullanılması konusunda oldu. Evliliğin maddiyata indirgenmesi, adayların dış görünüşleri ile yargılanması, adaylar arasındaki “nahoş” davranışlar, küçük düşürücü söylemler, sansasyonel kişilere ısrarla yer verilmesi, olayların dramatize edilmesi, katılımcıların evlilik dışı amaçları, engelli adayların engellerinin ön plana çıkarılması, bir kısım ajans çalışanlarının katılımcı gösterilmesi, özel hayatın gizliliğinin ihlali gibi unsurlar, şikâyetler arasında yer aldı. 


Esra ErolZuhal Topal

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.