8 milyar dolar 'TL' oluyor

8 milyar dolar 'TL' oluyor / Rusya ile Türkiye arasındaki yerli para çalışmaları sürüyor. Enerji alanında 8 milyar dolarlık gaz ithalatının Türk Lirası ile yapılması planlanıyor.
 /

Rusya ile Türkiye arasındaki yerli para çalışmaları sürüyor. Enerji alanında 8 milyar dolarlık gaz ithalatının Türk Lirası ile yapılması planlanıyor.

Türkiye ile Rusya arasındaki enerji ticaretinin TL ile yapılmasının detayları netleşti. Edinilen bilgilere göre süreç ilk olarak doğalgaz ticareti ile, BOTAŞ ile başlayacak. Sonrasında diğer alanlara da yayılacak. Yeni dönemde bütün ticaretlerde belirli oranda ruble belirli oranda ise Türk Lirasıkullanılacak. Mevcut uygulamada ihracat ve ithalat dolar üzerinden yapılıyor.

DİĞER SEKTÖRLERE DE SIÇRAYABİLİR

Stardan Ercan Baysal'ın haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın katıldığı son Rusya ziyaretinde her iki ülke Merkez Bankalarının karşılıklı olarak çalışması için görüş birliğine varıldı. Çalışmanın doğalgazın yanı sıra diğer enerji ürünleri ithalatına yönelik de genişleyebileceği ifade ediliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da ikinci adım olarak yaş sebze ve meyve alımları için de TL-Ruble formülünü işletebileceği belirtiliyor. 



Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.