Yıldırım'dan Macaristan'a çağrı!

Yıldırım'dan Macaristan'a çağrı! / Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye-Macaristan İş Forumu'nda önemli açıklamalarda bulundu.
 /

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye-Macaristan İş Forumu'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları;

Tarih yolculuğunda biz Anadolu'ya siz de Macaristan'a yerleştiniz bizim ortak yönlerimiz çok. Ortak yönlerimizi bir avantaj olarak görmek ve gelecekteki işlerimizin inşaası için kullanmalıyız. 2013'de ciddi bir hareketlenme oldu.

5 milyar dolarlık bir hedef konulmuştu bu hedefin daha yarısındayız. Çok çalışmamız lazım. Her iki ülkenin de alt yapısı müsait, teşvikler gayet ilgi çekici. Türkiye'de de yeni uygulamalar var. Yapılacak yatırımın türüne göre teşvikler var. Bütün bu sistemleri gerek Türk, gerek Macar yatırımcılarımızın değerlendirmesini bekliyoruz.

VİZE KOLAYLIĞI

 

Ulaşımda her hangi bir sıkıntı görünmüyor ama vizelerde sıkıntı var. Buradan sayın Başbakana çağrıda bulunuyorum. İş adamlarından başlayarak vizelerin kolaylaştırılması gerekiyor. Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakereleri yapıp da vize muafiyeti kolaylığı olmayan tek ülke Türkiye. Bu da Avrupa Birliği'nin ayıbı diye düşünüyorum. Çünkü daha müzakereye başlamayan ülkelere bile vize muafiyeti uygulayan Avrupa, 40 yıldan fazla bir süredir tam üyelik müzakerelerini yapan Türkiye'ye elinden gelen zorluğu göstermeye devam ediyor. İkili ilişkilerin gelişmesi için bu adımın atılması gerekiyor. Öte yandan Macar ve Türk firmalarının Afrika'ya gidebilmesi için büyük bir potansiyel var. 

Türkiye son 15 yılda altyapı, eğitim ve sağlık alanında ciddi mesafeler kaydetti. Bölgemizde dinamikler ülkelerimizi görülmemiş sınamalara karşı karşıya getiriyor. Önceki Haber: Ömür boyu güvence!
Sonraki Haber: Çok sert sözler

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.