Yargıtay'a yeni üye heyecanı!

Yargıtay'a yeni üye heyecanı! / Yargıtay’a yeni seçilecek 104 üye için çalışmalarda sona gelindi. Yeni üyelerin 13 Temmuz 2018 Cuma günü kamuoyuna açıklanması bekleniyor. / Yargıtay,yaz kararnamesi,KHK,100 üye,Danıştay

Yargıtay’a yeni seçilecek 104 üye için çalışmalarda sona gelindi. Yeni üyelerin 13 Temmuz 2018 Cuma günü kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

SON.TV ÖZEL HABER - Yargıtay’a yeni seçilecek 104 üye için çalışmalarda sona gelindi. Yeni üyelerin 13 Temmuz 2018 Cuma günü kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) önümüzdeki haftada geniş kapsamlı Yaz Kararnamesi’ni açıklayacak.

İşte Yargıtay'a seçilen 100 üye! İsim isim kim seçildi? TIKLA İSİMLERİ ÖĞREN

 

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Yargıtay’a 100 yeni üye, Danıştay’a ise 16 yeni üye atanmasına karar verilmişti. Mayıs ayı sonunda yapılması beklenen Yargıtay’a yeni üye seçimleri 24 Haziran 2018'de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimleri nedeniyle ertelenmişti.

Hakimler Savcılar Kurulu Genel Kurulu tarafından yapılacak seçimde son aşamaya gelindiği öğrenildi. Genel Kurulun, 13 Temmuz 2018 Cuma günü Yargıtay’a 4 bin 500 aday arasından 104 yeni üye seçimini tamamlayacağı belirtildi. 4 üyenin boşalan koltuklardan yeri doldurulacak kişiler olduğu kaydedildi.

Aynı zamanda Danıştay’a da 16 yeni üye seçimi yapılacak. Yeni üyeler, birinci sınıfa ayrıldıktan sonra en az 3 yıl hâkimlik ve savcılık mesleğinde başarı ile çalışmış olan yargı mensupları arasından seçilecek. HSK’nın üye seçimini yapmasının ardından Yargıtay’da üyelerin daireleri ile iş bölümü ve kurulların yapısı yeniden şekillendirilecek.

Hakimler Savcılar Kurulu (HSK)’nun önümüzdeki hafta Yaz Kararnamesi’ni de yayınlayacağı öğrenildi.

Yaz Kararnamesi ile çok sayıda il ve ilçe adliyesinde görevli hâkim ve savcının yerinin değiştirileceği belirtilirken, kararnamenin kapsamının 2 bin civarında olması bekleniyor. Avukatlık mesleğinden hâkim ve savcılığa geçenlerle ilgili de önemli bir prensip kararı ilk kez uygulanacak. Buna göre, en son avukatlık yaptıkları il ve ilçelerdeki ilk derece mahkemelerde görev yapan hâkim ve savcılar, bulundukları yerdeki süreye bakılmaksızın (meslekte 5 yılını doldurmayanlar) bir başka bölgeye atanmak üzere kararname kapsamına alınacak.

İŞTE HAKİMLER VE SAVCILAR KURULU AÇIKLAMASI

T.C.
HÂKİMLER VE SAVCILAR KURULU

GENEL SEKRETERLİĞİ

ADLÎ VE İDARİ YARGI

2018 YILI ANA KARARNAMELERİNE İLİŞKİN DUYURU

Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesince, adlî ve idari yargı 2018 yılı ana kararnamelerinin 11 Temmuz 2018 tarihine kadar ilan edileceği daha önce duyurulmuş ise de; kararnamelere ilişkin çalışmalar devam etmekte olduğundan söz konusu kararnamelerin 20 Temmuz 2018 tarihine kadar sonuçlandırılması plânlanmıştır.

Meslektaşlarımıza saygı ile duyurulur.

 


Yargıtayyaz kararnamesiKHK100 üyeDanıştay

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.