Cemaat, Amerikalı yazar için kesenin ağzını açtı!

Cemaat, Amerikalı yazar için kesenin ağzını açtı!

Gülen Cemaati'nin, ABD'nin etkili araştırmacısı Prof. Dr. John Esposito’ya cemaatle ilgili yazdığı kitap karşılığında 15 bin dolar ödediği ortaya çıktı.

Gülen Cemaati’nin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en etkili İslam araştırmacısı olarak bilinen Prof. Dr. John Esposito’ya cemaatle ilgili yazdığı kitap karşılığında 15 bin dolar ödediği ortaya çıktı.

SON.TV’nin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre cemaat, Esposito’nun, Oxford Üniversitesi’nde siyaset bilimi dersleri veren Today’s Zaman yazarı Prof. Dr. İhsan Yılmaz’la birlikte yazdığı ‘Islam and Peacebuilding: Gülen Movement’s Initiatives’ adlı kitap için 15 bin Amerikan doları ödeme yaptı. Bu, kitabın ‘yazdırıldığı’ yönünde yorumlara yol açacak türden bir ödeme.

Yakında Türkçe’de de yayınlanacak kitapta Gülen Hareketi’nin İslam coğrafyasındaki barış inşası süreçlerinde aldığı olumlu rol anlatılıyor. Yani kitap Gülen Hareketi’nin olumlu yönlerini öne çıkaran bir içeriğe sahip.

Cemaatin, yazılan başka kitaplar karşılığında da yine Amerikalı akademisyenlere ücret ödediği yönünde bilgiler var. Bu ödemelerin, geçmişte Gülen Cemaati’yle ilişki içinde olan ve sonra cemaatten ayrıldığı söylenen ABD’de mukim bir Türk akademisyeni rahatsız ettiği de SON.TV’ye ulaşan bilgiler arasında.

YEŞİL KART İÇİN GÜLEN’E REFERANS OLDU


Yazdığı kitap karşılığında cemaatten 15 bin dolar alan John Esposito, Fethullah Gülen’e Greed Card (Yeşil Kart) alması için de referans olmuş kişilerden biriydi. Esposito, Georgetown Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve İslam Teolojisi dallarında ders veriyor. Aynı zamanda Georgetown’daki Prince Alwaleed Center for Muslim-Christian Understanding adlı kuruluşun da başkanı olan Esposito’nun El Kaide terör örgütü üzerine de araştırmaları var.
Gülen CemaatiabdProf. Dr. John Esposito15 bin dolar

YAZARIN SON YAZILARI

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.