Havuz Medyası Teorisi Çökmüştür!

Havuz Medyası Teorisi Çökmüştür!

Pazartesi Günü A Haber de, % 100 Siyaset Programı’nda yayımlanan Yusuf Yerkel’in attığı tekme olayının hiç bilinmeyen görüntüleri sonrası gelecek tepkileri, yapılacak eleştirileri ve gazete manşetlerinin nasıl olacağını çok merak ediyordum. İki seçenek vardı; ”Ya yiğidi öldürüp hakkını vereceklerdi. Ya da görmezden gelip meseleyi kapatacaklardı” İkisi de olmadı. Açıkçası çok şaşırdım. Hiç beklemediğim bir şey oldu. Bu görüntüler üzerinden A Haber ve Sabah Grubu’na alçakça ve haince saldırılar yapıldı. Söyledikleri tek bir şey vardı; Güya A Haber bu görüntülerle tekmeyi aklamaya çalışmıştı. O görüntülerin ele geçirildiği ilk dakikadan itibaren her şeyden haberdar olduğumdan ve olayın tam da göbeğinde bulunduğumdan dolayı bu tür yakıştırmaları yapanlarda vicdanın kırıntısı olmadığını anladım. Kaldı ki o görüntülerin yayımlandığı programı izleyen ve benim açıklamalarını dinleyenlerin birden fazla yorum yapması mümkün değildir. O yayında Star Gazetesi Yazarı Hikmet Genç dışında hiç kimse Yerkel’in attığı tekmenin savunuculuğunu falan yapmadı. Aksine farklı görüşlere sahip olduğumuz için de Hikmet Genç ile aramızda çok sert bir tartışma yaşandı.
Uzun lafın kısası… Tamamen gazetecilik ilkeleri gereği o görüntüleri yayımlayarak A haber tarafsız ve objektif duruşunu sergilemiştir. O görüntülerle bir yandan Yerkel’in tekme attığı kişinin o tekmeyi atmadan evvel nasıl bir provokasyon halinde olduğu gerçeği ortaya konmuş diğer yandan da Yerkel’in tekme öncesi ve sonrası tüm hareketleri hiç kesilmeden izleyiciye sunulmuştur.
Görüntüler öncesinde yetkililer tarafından yapılan birçok açıklamayı boşa çıkardığı tartışmasız olan bu görüntüler üzerinden A Haber’e yapılan eleştiriler komik olmanın da ötesinde trajik komik bir hale dönüştü. Bazı internet sitelerinin ve haber kanalarının;”A Haber bu görüntülerle Yusuf Yerkel’i aklamaya mı çalıştı yoksa yalanlamaya mı çalıştı?” şeklindeki yorumları bile insafsızlığın en bariz örneğiydi. Günlerdir Yerkel’in attığı tekme üzerinden manşetlerini süsleyen ve “Bu fotoğraf bizi dünyaya rezil etti” diyerek bas bas bağıran medyanın büyük çoğunluğu o görüntüleri görmezden geldi. Şahsen büyük şaşkınlık içerisindeyim. Hele hele Türk Basını’nın Amiral Gemisi olarak bilinen Hürriyet’in bugünkü sayısında, değil haberi birinci sayfasında büyük puntolarla görmek, herhangi bir yerinde izine dahi rastlamamak şoka soktu. Bahsini ettiğim yayın organlarının tarafsız ve objektif yayıncılığından dolayı A Haber’i tebrik edeceklerini ya da kutlayacaklarını elbette ki beklemiyordum ancak en azından bu gazetecilik başarısının hakkını teslim edeceklerini düşünüyordum. Sonradan kendi kendimle bunun müzakeresini yapınca anladım ki aslında ben fazla iyi niyetli ve halis duygularla yaklaşıyorum olaya. Çünkü Ana Akım medya başta olmak üzere onun paralelindeki medyanın benim perspektifimden olaya yaklaşımı imkansız! Böyle yaklaştıklarında kendi kendilerini de yalanlamış olacaktı bu arkadaşlar. Öyle ya! Günlerdir peşinde oldukları o tekmenin perde arkası görüntülerini kendilerinin; “Havuz Medyası” diyerek yaftaladığı bir medya kuruluşu ele geçirmişti ve tam bir objektif gazetecilik örneği sergileyerek o görüntüleri kamuoyuyla kesintisiz bir şekilde paylaşmıştı.
İşin özeti şuydu yani; Bir teorileri vardı bu arkadaşların. “Havuz Medyası” teorisi… Bu teori üzerinden binlerce çalışanı olan bir medya grubuna ithamlarda bulunuyorlardı aylardır. Ancak gördüler ki orda aslında vicdanından hareket eden haberciler, yöneticiler de var ve bu insanlar için önemli olan sadece gerçeğin peşinden gitmek! İşte o yüzden önce meseleyi çarpıttılar. Ancak tutmayınca bu çarpıtmaları bu defa tamamen görmezden gelme yolunu tercih ettiler. O yüzden diyorum ki 19 Mayıs 2014 tarihi bir teorinin de çöküş tarihi olarak kayıtlara geçmiştir. Ve A Haber’in;”Kim ne der? Nasıl bakar? İşin ucu kime dokunur?” diye düşünmeden bu görüntüleri kamuoyuna servis etmiş olması da ancak ayakta alkışlanır!
Yiğidi öldürüp hakkını vermeyenlere selam olsun…
NOT: Bu görüntüleri ele geçiren Sabah Gazetesi Özel İstihbarat Müdürü Abdurrahman Şimşek ve muhabiri Serkan Bayraktar’ı ayrıcagözünü kırpmadan bu görüntüleri yayınlayan A Haber Yüzde Yüz Siyaset Programının hazırlayıcısı ve moderatörü Sevilay Yükselir’i yapmış oldukları bu büyük, tarafsız ve özel habercilikten dolayı kutluyorum…YAZARIN SON YAZILARI

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.