Yaşlılıkta cinsellik

Yaşlılıkta cinsellik

Çoğu insan için cinsel ilişkiler başlangıçta çok zevk verici ve tatmin edicidir. Ancak zamanla cinsellik, olumu bir deneyim olmaktan çıkarak sıkıcı bir rutine veya bağımlı davranışa dönebilir. Bu yüzden cinsel ilişkilerin uzun dönemde canlılıklarını korumak için bazı tedbirler almak gerekir.

Son yıllarda giderek rağbet edilen pozitif psikoloji akımı bu konuyu da incelemekte ve önerilerde bulunmaktadır. Bu nasıl yapılır sorusunun cevabını ise, araştırmalara dayanarak şöyle vermektedir:

  • Eşimize yoldaş olarak, samimi bir dost ve arkadaş olarak yaklaşmalı, ona derinden şefkat göstermeliyiz.
  • Değer verdiğimiz ilgi alanlarımızı, umut ve hayallerimizi eşimizle paylaşmalıyız.
  • Birlikte maceralara atılmalı, seyahat ve tatile çıkmak gibi faaliyetlerde bulunmalıyız.
  • Çocuklarımızın olması, onları beraberce büyütmek ve problemleriyle işbirliği içinde baş etmek de eşleri birbirine bağlayan önemli bağ ve yakınlık aracıdır.
  • Yine yaşamın tüm kaosunu, stresini ve acılarını, kayıplarını, üzüntü ve sevinçlerini eşimizle karşılamak da aramızdaki sıcaklıkta önemlidir.

Evet, genç yaşlarda cinsellik için ayrıca emek harcamak çok önemli değilken yaşlılıkta ruhların ve kişiliklerin birlikte olması ve iyi anlaşmak, uyum sağlamak cinselliğin devamı için gerekiyor.


Önceki Haber: O sınavlar ertelendi!

YAZARIN SON YAZILARI

Künye - İletişim - Reklam
Son.tv'te yayınlanan makalelerin hukuki sorumluluğu sahibine aittir. Ayrıca basın ilke ve ahlak kurallarına uymaya söz veren Son.tv aynı şekilde muhtaplarının da hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda özel haberlerinin kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılması durumunda hukuki yollara başvurur.