SON TV

10 bin yıllık siyez buğdayı coğrafi işaret olarak tescillendi

Hitit buğdayı olarak da bilinen ve geçmişinin 10 bin yıl öncesine dayandığı belirtilen siyez buğdayı Kastamonu Ziraat Odası tarafından yapılan girişimle coğrafi işaret olarak tescil aldı.

10 bin yıllık siyez buğdayı coğrafi işaret olarak tescillendi

Kastamonu’nun ilçelerinin de dahil olduğu 40 bin dekarlık alanda ekimi yapılan siyez buğdayı, iç ve dış piyasadan ham ve işlenmiş olarak yoğun talep alıyor.

Kastamonu Ziraat Odasınca 3 yıl kadar önce yapılan girişim neticesinde coğrafi işaret belgesi alan siyez buğdayının bilim insanlarının araştırmalarına göre 14 kromozomu bulunuyor.

10 BİN YILDIR GENETİĞİ KORUNUYOR

Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, siyez buğdayının Kastamonu için artık marka bir ürün olduğunu belirterek, dönüm başına 200 kilograma yakın verim alındığını söyledi.

Butur, toplamda 70-80 bin siyez buğdayı elde edildiğini ifade ederek insanların artık daha fazla doğal yiyecek tercih ettiğine dikkat çekti. Şeker hastalarının çoğaldığını hatırlatan Butur, siyez buğdayının şeker hastalarına dokunmadığını dile getirdi. Butur, siyez buğdayının 10 bin yıldır genetiğinin korunduğunu kaydetti.

Öte yandan, Geçtiğimiz yıl da siyez bulguru için coğrafi işaret tescili yapılmıştı.