SON TV

2 ve 4 yıllık üniversite taban puanları ve kontenjanları! 2020 ÖSYM ile YKS üniversite taban puanları ve kontenjan listesi!

2 ve 4 yıllık üniversite taban puanları ve kontenjanları! 2020 ÖSYM ile YKS üniversite taban puanları ve kontenjan listesi!

Üniversite sınavı sonuçları erişime açıldı. ÖSYM tarafından her yıl yayımlanan üniversite taban puanları da tercih işlemleri noktasında önem kazanıyor. YÖK Atlas tercih robotu da her yıl tercih döneminde üniversite adaylarının yoğun şekilde başvurduğu bilgi kaynaklarından oluyor. Peki; 2 ve 4 yıllık üniversite taban puanları ve kontenjanları 2020 belli oldu mu? ÖSYM ile üniversite YKS taban puanları ve kontenjan listesi!

ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI VE KONTENJANLARI BELLİ OLDU MU?

Üniversite taban puanları (YKS taban puanları) 2020 henüz belli olmadı. Ağustos ayında başlayacak olan işlemler için 2019 yılı lisans ve ön lisans taban puanları haberimizin içerisinde yer alırken üniversite taban puanları her yıl tercihlere az bir zaman kala yayımlanmaktadır.

2 ve 4 yıllık üniversite taban puanları ve kontenjanları 2020 belli oldu mu? ÖSYM ile üniversite YKS taban puanları ve kontenjan listesi!

ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI AÇIKLANDI MI?

YKS tercihleri bu yıl ağustos ayında alınacak. Üniversite taban puanları her yıl tercihlere az bir zaman kala yayımlanıyor. İşte geçen yılın üniversite taban puanları…

GEÇEN YILIN ÜNİVERSİTE LİSANS TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

GEÇEN YILIN ÜNİVERSİTE ÖN LİSANS TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

2 ve 4 yıllık üniversite taban puanları ve kontenjanları 2020 belli oldu mu? ÖSYM ile üniversite YKS taban puanları ve kontenjan listesi!

Geçtiğimiz yıl Yükseköğretim Kurulunca, üniversite ve bölüm tercihi yapacak adayların daha bilinçli karar vermesini sağlamak amacıyla hizmete sunulan YÖK Atlas güncellenerek erişime açılmıştı.
YÖK Atlas üzerinden istediğiniz üniversite ve bölümü seçerek arama yapabiliyorsunuz.

YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

YÖK Atlas içerisinde lisans ve önlisans programlarının taban puanları ile ilgili bilgiler yer alıyor.

YKS ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Yükseköğretim Kurulunca, üniversitelerin örgün eğitim programları için 835 bin 383 kontenjan belirlendi. Tıp programında belirlenen kontenjan 16 bin 448, mühendislikte 71 bin 244, hukuk programlarında ise 16 bin 327 oldu.
Yapılan değerlendirmeler ve rasyonel planlamalarla diğer bazı programlar için belirlenen örgün öğretim kontenjanları ise şöyledir: Ziraat-Tarım ve Doğa Bilimleri fakültelerinin mühendislik dışı programlarının kontenjanı 6 bin 467.

Mimarlık programlarının kontenjanı 7 bin 985.
Mühendislik programlarının kontenjanı 71 bin 244.
Temel Bilimlerde kontenjan 10 bin 622.
İlahiyat-İslami İlimler Fakültelerinde kontenjan 19 bin 353.

AÇIKLAMANIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ