SON TV

2019 Öğretmen atamaları ne zaman açıklanacak? Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları ile ilgili son dakika gelişmesi!

Sözleşmeli öğretmenlik 2019 atama sonuçlarını bekleyen öğretmen adayları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. MEB tarafından yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları ne zaman belli olacak? 2019 Öğretmenlik atama sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. İşte öğretmenlik atama sonuçları 2019 ile ilgili son dakika gelişmesi...

2019 Öğretmen atamaları ne zaman açıklanacak? Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları ile ilgili son dakika gelişmesi!

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapacak. 2019 Öğretmen atamasında tercih sürecinin sona ermesinin ardından, öğretmen adayları atama sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Peki 2019 öğretmen atama sonuçları ne zaman açıklanacak? Hangi bölümlere atama yapılacak? İşte 20 bin öğretmen atamasının açıklanacağı tarih ve atamalarla ilgili merak edilenler…

2019 ÖĞRETMEN ATAMA SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

MEB atama takvimine göre 7 Şubat’ta açıklanacağı belirtilen atama sonuçları yapılan son dakika değişiklik ile yarın yapılacağı duyuruldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla yarın 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasının yapılacağı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan bilgilendirmeye göre, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması, Bakan Selçuk’un katılımıyla yarın saat 10.00’da MEB Başöğretmen Salonu’nda gerçekleştirilecek.

EN FAZLA ATAMA YAPILACAK BÖLÜMLER

3 bin 47 kişi ile Sınıf Öğretmenliği olurken İngilizce Öğretmenliği için 2 bin 38, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği için bin 910 atama yapılacağı duyuruldu.

Sözleşmeli Öğretmen atamalarında sıralama şu şekilde devam etti; 1601 kişi Okul Öncesi Öğretmenliği, 1401 İlköğretim Matematik Öğretmenliği, 1093 Türkçe Öğretmenliği 1056 Rehberlik Öğretmenliği şeklinde sıralandı.

EN AZ ATAMA YAPILACAK BÖLÜMLER

En az atama yapılacak olan bölümler ise Büro Yönetimi, Denizcilik ve Gemi Yönetimi, Denizcilik ve Gemi Makineleri, Fransızca ve Gazetecilik bölümleri olarak öne çıktı.

SORGULAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ATAMA İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Adayların puanlarının eşitliği hâlinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınacak, eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenecek.

Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen atama sonuçları, Bakanlığın https://ikgm.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacak.

ATANAN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER 4 YIL SONRA KADROLU OLACAK

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için tercih başvurusu 1 Şubat’ta sona ermişti. Yarın ise 20 bin öğretmen hayaline kavuşacak.

Sözleşmeli olarak atanan öğretmenlerin en çok merak ettiği soru ise kadrolu olup, olmayacakları.

Mevcut düzenlemeye göre sözleşmeli öğretmenler, 4 yıl sonra kadrolu öğretmen olacaklar.

Kadrolu öğretmen olduktan sonra, 2 yıl daha çalışırlarsa yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.

Yani 4+2 yıl kalmak zorundalar. Yalnız bu sürenin 3+1 şeklinde değiştirileceği Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştı.

Halen düzenleme yapılmış değil. Yapılırsa 3 yıl sonra kadrolu öğretmen olacaklar ve üstüne 1 yıl çalışıp yer değiştirebilecekler.