SON TV

2019’da sigara fiyatlarına zam gelecek mi? Sigara’ya ÖTV zammı yapılabilir

Sigara fiyatları ile ilgili önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. ÖTV artışı ile birlikte 2019 yılında sigara fiyatlarında zam beklenirken Resmi Gazete’de yayınlanan “asgari maktu vergi” ile ilgili değişiklik, 2019 sigara fiyatlarında indirim yaşanabileceğini gösterdi. Peki, bu yıl sigara fiyatları düşecek mi yoksa artacak mı? İşte 2019 sigara fiyatlarıyla ilgili merak edilenler...

2019’da sigara fiyatlarına zam gelecek mi? Sigara’ya ÖTV zammı yapılabilir

Asgari maktu vergi oranı ile sigara fiyatlarının belirli bir ücretten daha düşük fiyata satılması kontrol altına alınmıştı. Resmi Gazete’de yayımlanan son değişiklikle birlikte fiyatların miktarı markaya bağlı olacak. Peki, sistem tam olarak nasıl işleyecek? 2019 sigara fiyatları düşecek mi, artacak mı? İşte 2019’da sigara fiyatlarıyla ilgili gelişmeler…

Tütün içeren sigaralar ile diğer tütün mamullerinin ÖTV’sinde yapılan değişiklikle, sigaradan alınan yüzde 63’lük nispi ÖTV oranı yüzde 67’ye çıkarıldı. Buna karşılık sigara fiyatlarının 7 lira ve altına düşmesini önlemek için uygulanan paket başına 5.6 liralık ‘asgari maktu vergi’ sıfırlandı. Paket başına alınan 42 kuruşluk maktu vergi ise aynı kaldı.

2019 SİGARA FİYATLARI NASIL BELİRLENECEK?

Buna göre satıcı marka satış fiyatını eski fiyatına göre sabit tutarsa ÖTV’de yaşanan artış nedeniyle 2019 yılında zam yapmak zorunda kalacak. Yani 10 TL’lik satış fiyatını değiştirmeyen bir marka ÖTV artışı nedeniyle satış fiyatına zam yapabilecek. Öte yandan asgari maktu vergisinin sıfırlanması nedeniyle markalar istedikleri takdirde fiyatlarını düşürebilecek. Ancak markanın kar oranı da göz önüne alındığında satışlarda çok büyük bir indirim beklenmiyor. Dolayısıyla sigara fiyatlarında son durum markaların satış politikasına göre değişiklik gösterebilecek.

Ucuz sigara üretenden daha az vergi alınacak

Sigarada bir yandan ÖTV’nin yüzde 63’ten yüzde 67’ye çıkarılması vergi yükünü yüzde 86’ya çıkarıp orta ve üst fiyat seviyesine sahip sigarada yaklaşık 4 liralık fiyat artışını zorunlu kılarken asgari maktu oranının kaldırılması ise ucuz sigaralarda tam tersi bir etki yapacak. Böylece belki de ucuz sigarada indirimin önünü bile açtı.

Habertürk’ten Rahim AK’ın haberine göre; Sigarada ÖTV’nin yüzde 63’ten yüzde 67’ye yükseltilmesi orta ve üst fiyat seviyesindeki sigaralarda fiyatın 4 lira artırılmasını gerektirirken asgari maktu vergi oranının sıfırlanması ise ucuz sigara üreticilerinin daha az vergi ödemesini beraberinde getirdi. 7.5 liraya satılan bir paket sigaradan önceden (5.6 lira asgari maktu+0.42 TL maktu) 6.02 lira vergi alınıyordu. Şimdi ise asgari maktu kalktığı için bu üreticiler 5.02 lira lira nispi ÖTV ve 42 kuruş maktu vergi ödeyecek. Yani 5.44 lira. Böylece paket başına 66 kuruş ceplerine kalacak. Ucuz sigara üreticileri böylece eğer isterlerse fiyatı aşağı çekebilecek. Eğer fiyat düşürmezlerse paket başına 66 kuruş ceplerine kalacak. Kârları daha fazla artacak.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: