SON TV

3600 ek göstergeyi bekleyenleri sevindirecek haber

Binlerce memurun merakla beklediği 3600 ek gösterge, seçimden sonra Meclis'te gündeme gelecek.

3600 ek göstergeyi bekleyenleri sevindirecek haber

3600 ek göstergeyle ilgili meraklı bekleyiş devam ediyor.

Kamu çalışanlarının faydalanacağı 3600 ek gösterge için son açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Bir süredir seçimden yetişmesi halinde seçimden önce çıkabileceği gündemde yer alan 3600 ek gösterge için seçim sonrası işaret edildi. İşte, 3600 ek gösterge hakkında merak edilen bazı bilgiler

Geçtiğimiz aylarda açıklanan 3600 ek gösterge için gözler resmi mercilere çevrildi. Bilkent şehir hastanesi açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3600 ek gösterge meselesinin söz verildiği gibi çözüleceğini ifade etti. İşte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen o açıklamalar

Sağlık çalışanlarına saldıranların doğrudan kendi canlarına ve yakınlarının canına saldırdıklarının farkında olmadığını belirten Erdoğan, “Biz sağlık çalışanlarımızın sıkıntılarını çözmek için her türlü gayreti gösterdik, gösteriyoruz. Son olarak polislerimiz ve öğretmenlerimizle birlikte hemşirelerimizin de 3600 ek gösterge meselesini söz verdiğimiz şekilde çözeceğimizi ifade etmek istiyorum. Seçimden sonra ele alacağımız konulardan biri de budur.” diye konuştu.

KİMLERİ KAPSAYACAK?

1.6 milyon memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesi ile beraber hem emekli maaşları hem de memur maaşları ve emekli ikramiyelerinde artışlar olacak. Öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri ayırım yapılmaksızın 3600 kapsamına alınırken, yeni göstergeyle emekli olacak memurların maaşları, emekli ikramiyeleri yaklaşık yüzde 20 yükselecek. Emekli ikramiyeleri en az 25 bin lira artacak. Paket kapsamında yaklaşık 280 bin polis, 1 milyon 100 bin öğretmen, 110 bin hemşire, 120 bin din görevlisi yararlanacak.

Hükümetin 100 günlük icraat programında yer alan 3600 ek göstergenin, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra Meclis’in gündeme geleceği belirlendi.

EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge; memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli yeri olan unsurlardan bir tanesidir. Ek göstergelerin yüksek olması, emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması demektir. Bu nedenle memurlar, bulundukları unvanların 1’inci derece kadroları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık göstermektedir. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile, 2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarı aynı olmayacaktır.

Ek gösterge rakamı 3000 olan öğretmen ve hemşireler, özellikle ek göstergelerin artışını beklemekteydi. Ek göstergenin özellikle emeklilik haklarına etkisinin fazla olması nedeniyle, memurlar emekli olmadan önce 3600 ek göstergeli bir göreve atanma ya da ek göstergelerinin bu düzeye çıkarılması isteği oluşturmaktadır. 657 sayılı Devlet Kanunu’na tabi olan öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler gibi birçok meslek grubu ek göstergelerin artışını dört gözle bekliyordu.

3600 ek göstergede, yaklaşık 1.5 milyon civarında memur ve emekli yararlanacak.

30 YIL ÇALIŞARAK EMEKLİ OLANLAR

Yeni düzenlemeyle 30 yıl çalışarak emekli olan polislerin emekli aylıkları 637 lira, emekli ikramiyeleri 27 bin 13 lira artacak.

Birinci derece öğretmen ve hemşirelerin emekli aylıkları 569 lira , emekli ikramiyeleri 20 bin 516 lira artacak.

25 YIL ÇALIŞARAK EMEKLİ OLANLAR

25 yıl çalışarak emekli olan polislerin ise emekli aylıkları 592 lira, emekli ikramiyeleri 22 bin 739 lira artacak.

Birinci derece öğretmen ve hemşirelerin ise emekli aylıkları 533 lira, emekli ikramiyeleri 17 bin 97 lira artacak.

ETİKETLER: