SON TV

43 kişinin hayatını kaybettiği o sitenin fenni mesulü HDP’li çıktı

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen asrın felaketinde Hatay İskenderun'da yıkılan ve 43 kişinin hayatını kaybettiği Özinci Kent Sitesinin fenni mesulü olduğu tespit edilen Ercüment Kimyon sevk edildiği hakimlikçe tutuklanarak cezaevine gönderildi. 26. Dönem HDP Milletvekili adayı olan ve daha öncede Mimarlar Odası ve CHP'de de görev alan Kimyon'un ifadesine SABAH ulaştı. Özinci Kent Sitesinin yapım aşamasında ilk 5 yıl mimari mesul olduğunu belirten Kimyon, "Bilirkişi raporunda belirtilen beton ve demirdeki eksiklikler var ise bu sorumluluk bana ait değildir" dedi.

43 kişinin hayatını kaybettiği o sitenin fenni mesulü HDP’li çıktı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki çifte depremde Hatay İskenderun’da Özinci Kent Sitesinin 2A ve 2B Bloklarının yıkılması sonucu 43 kişi hayatını kaybetmişti. Sorumluların tespiti amacıyla başlatılan soruşturma kapsamında bina yapı ruhsatında Ercüment Kimyon’un fenni mesul olarak görev aldığı tespit edildi. İfadesi alınan Kimyon, tutuklanma talebiyle sevk edildiği İskenderun Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanarak cezaevine gönderildi.

MİMARLAR ODASI, CHP VE HDP’DE GÖREV ALMIŞ

Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, Genel Merkez Denetleme Kurulu, CHP İskenderun İlçe Yönetim Kurulu ve 2014 yılında HDP üyesi ve son olarak 26. Dönem HDP Milletvekili adayı olan Kimyon’un ifadesine SABAH ulaştı. Özinci Kent Sitesinin yapım aşamasında ilk 5 yıl mimari mesul olduğunu söyleyen Kimyon, bilirkişi raporunda belirtilen beton ve demirdeki eksikliklerden kendisinin sorumlu olmadığını kaydetti. Üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen Kimyon, söz konusu kooperatifin 10 bloktan oluştuğunu, depremde iki bloğunun çöktüğünü, yıkılan blokların fenni mesulü olmadığı dönemde yapılmış olabileceğini belirtti.

KAYNAK-SABAH