SON TV

6-8 Ekim olaylarıyla ilgili operasyon: 7 ilde 82 şüpheli hakkında gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobani bahanesiyle 2014'te düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi için gözaltı kararı verdi. Haklarında gözaltı kararı olan Alp Altınörs, Nazmi Gör, Ali Ürküt, Altan Tan, Ayla Akat Aka, Emine Ayna, Sırrı Süreyya Önder, Gülfer Kaya, Beyza Üstün, Ayhan Bilgen'in aralarında olduğu 17 kişi yakalandı.

6-8 Ekim olaylarıyla ilgili operasyon: 7 ilde 82 şüpheli hakkında gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; 2014’teki Kobani bahanesiyle gerçekleştirilen eylemlere ilişkin soruşturması doğrultusunda 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Karar doğrultunda HDP’li eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen gözaltına alındı.

Gözaltı kararı verilenler diğer HDP’li isimlerden bazıları şunlar: MYK üyesi Alp Altınörs, eski milletvekili Nazmi Gör, MYK üyesi Ali Ürküt MYK, MYK üyesi Altan Tan, eski milletvekili Ayla Akat Aka, eski milletvekili Emine Ayna, MYK üyesi Gülfer Kaya, eski milletvekili Beyza Üstün.

Soruşturma kapsamında eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu da tutuklu bulunuyor.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Başsavcılıktan konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Başsavcılığın açıklamasında; “6, 7, 8 Ekim 2014 tarihlerinde, ülke genelinde ‘Kobani’ olayları olarak bilinen terör amaçlı eylemlerde PKK/KCK terör örgütü sözde yöneticileri, örgütün gençlik yapılanması, kadın yapılanması ve şehir silahlı yapılanması ile HDP MYK üyeleri ve eş başkanlarınca sosyal medya hesapları ile PKK/KCK terör örgütünün bazı basın yayın organlarında, Fırat Haber Ajansı ve gençlik yapılanması, kadın yapılanması vb üzerinden halka sokağa çıkıp terör eylemleri gerçekleştirmeleri yönünde çok sayıda çağrı yapıldığı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada; başta Doğu ve Güneydoğu Anadoludaki iller olmak üzere 35 il, 96 ilçe ve 131 yerleşim yerinde 6, 7, 8, 9 Ekim 2014 tarihlerinde barikat kurarak yolların kesildiği, uzun namlulu silah, molotof kokteyli, havai fişek, taş ve sopalarla kamu bina ve araçlarına, vatandaşların ikametlerine, iş yerlerine ve araçlarına zarar verildiği, çok sayıda vatandaşın ve kolluk kuvveti mensubunun yaralandığı terör olayları neticesinde 37 vatandaşın da yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Açıklamada, 7 Ekim 2014’te terör olaylarına dayalı olarak cinayetlerin işlenmeye başlanmasına rağmen bu yöndeki çağrıların kararlı şekilde 8 Ekim 2014’te de sürdürüldüğü belirtildi. Olaylarda 37 nitelikli adam öldürme, 29 adam öldürmeye teşebbüs, 3 bin 777 mala zarar verme, 25 alıkoyma, 395 hırsızlık, 15 yağma, 308 iş yeri ve konut dokunulmazlığını ihlal, 13 Türk bayrağını yakma, 7 Atatürk’ü Koruma Kanunu’na muhalefet suçunun işlendiği, ayrıca 326 güvenlik görevlisi ile 435 vatandaşın yaralandığı bildirildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Ülke genelinde meydana gelen eylemlerde sokağa çıkma çağrısı yapan PKK/KCK terör örgütü ve sözde örgüt yöneticileri ile bazı siyasi parti yönetici ve partililer hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör Suçları Soruşturma Bürosunca 2014/146757 sayı ile soruşturma başlatılmış, soruşturma kapsamında Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu tutuklu bulunmakta olup gelinen aşama itibarıyla Ankara merkezli 7 ilde, 25 Eylül 2020 tarihinden geçerli olmak üzere 82 şüphelinin gözaltına alınmasına karar verilmiştir.Karar gereği şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalara Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince devam edilmektedir.”