SON TV

900 emekliyi dolandıran 85 şüpheliye operasyon!

İstanbul’da kurdukları tezgah ile ülkenin çeşitli illerinden 900 kadar emekliyi dolandırdıkları belirlenen çeteye operasyon düzenlendi.

900 emekliyi dolandıran 85 şüpheliye operasyon!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında emeklilerin, kredi kullanmak amacıyla Facebook ve gazete reklam ilanlarında ‘Emeklilere Kredi’, ‘Kredim Kolay’ gibi başlıklar altında gördükleri ilanlarda belirtilen çağrı merkezlerini aradıkları, görüştükleri örgüt üyelerinin emeklilerin kredi ihtiyacını ticari faaliyet görünümünde karşılama vaadi ile hileli davranış sergileyerek İstanbul’a gelmelerini sağladıkları tespit edildi.

Şüphelilerin Alibeyköy ve Esenler Otogarı gibi benzeri yerlerden servis ve özel araçlarla emeklileri aldırarak Beylikdüzü ve Şişli ilçelerindeki ofis olarak kullandıkları yerlere yakın pastane, cafe tarzı yerlerde ikramlarda bulundukları anlaşıldı.

Güven sağladıktan sonra şirket ofislerine götürülüp yüksek meblağlı cep telefonu ve benzeri cihazlar satın alıyormuş gibi fatura kesildiği ve maaşının 12 katı senet imzalatılarak aynı gün örgüt üyeleri komisyoncular refakatinde Çağlayan veya Bakırköy Adliyesi’ndeki İcra Müdürlüklerine götürüldükleri belirlendi.

İcra Müdürlüğü görevlilerinin sorun çıkarmaması için tembihleme yapılarak maaşının 12 ay süre ile tamamının kesilebilmesi için muvafakat imzalatılıp icra takibine başlandığı, komisyon, avukatlık ücreti ve dosya masrafı adı altında büyük miktarlarda kesintiler yaptıktan sonra emeklilere cüzi miktarda bir para verdikleri (bazılarına yol parası kadar), akabinde hukuki açıdan sorun teşkil etmemesi amacıyla paranın tamamı veriliyormuş izlenimi yaratmak için haberli veya habersizce kamera görüntüsü alındığı ve olası bir adli işlemde bu kayıtların kullanılmak üzere saklandığı anlaşıldı.

Emekli vatandaşların birçoğunun maaşına uygulanan icra takibinin meblağından haberdar olmadığı, aldıkları paranın söylenen miktardan çok az olduğu, satıldığı iddia edilen ve fatura kesilen telefonların emeklilere hiç verilmediği, ticari faaliyet görünümüyle hileli davranışlarla mağdur edildiklerinden bahisle şikâyetçi oldukları belirlendi.

İcra dairelerinin güvenlik kamera görüntülerinden ve İletişimin Tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması kararına istinaden yapılan çalışmalardan gerek İstanbul’da, gerekse İstanbul dışında ikamet eden 900’e yakın mağdur tespit edildi. Teknik ve fiziki takip çalışmalarında deşifre edilen usul ile binlerce emeklinin mağdur edildiği düşünülüyor…

Şüphelilerin, suç örgütü kapsamında hiyerarşik yapıda hareket ederek ‘Nitelikli Dolandırıcılık’ ve ‘Tefecilik’ faaliyeti yürüttükleri, suçtan elde ettikleri geliri aralarında paylaşıldıkları tespit edildi.

12 İLDE 85 ŞÜPHELİYE OPERASYON

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatları ve koordinesinde 85 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. İstanbul, Muğla, İzmir, Tekirdağ, Bursa, Edirne, Adıyaman, Balıkesir, Konya, Zonguldak, Kırklareli, Kocaeli, Denizli illerince şüphelilerin yakalanmalarına yönelik İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince eş zamanlı operasyon başlatıldı.