SON TV

AB Komisyonu Başkanı: Avrupa’nın faturasını ABD dolarıyla ödemesi saçmalık

Strasbourg'daki Avrupa Parlamentosu'nda parlamento üyelerine hitap eden Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, dolar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

AB Komisyonu Başkanı: Avrupa’nın  faturasını ABD dolarıyla ödemesi saçmalık

Ekonomik bir silah olarak kullanılmaya başlanan dolara bir tepki de Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’dan geldi.  Juncker, Strasbourg’daki toplantıda  dolar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamasında “Euro egemen bir Avrupa’nın yüzü olmalıdır” dedi. Juncker, Avrupa’nın  faturasını ABD doları bazında ödemesi saçmalıktır değerlendirmesinde bulundu.

Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Parlamentosu’nda geleneksel olarak düzenlenen “Birliğin Durumu” oturumunda konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Birliği’nin para biriminin önemine vurgu yaptı.

Görevinin tamamlanmasına az bir süre kala düzenlenen “Birliğin Durumu” oturumunda “Euro egemen bir Avrupa’nın yüzü olmalıdır” diyen Başkan Juncker, euronun uluslararası rolünün güçlendirilmesini istedi.

EURO’NUN ULUSLARARASI ROLÜ GÜÇLENDİRİLMELİ

2018 yılının sonuna gelindiğinde, Komisyon’un euroyu uluslararası platformda güçlendirmeyi hedefleyen girişimleri atacağının altını çizen Juncker, güçlü bir para birimine sahip olmanın ne kadar önemli olduğuna dair bazı örnekleri gösterdi. Juncker, “Avrupa’nın enerji ithalat faturası yüzde 80’i buluyor ve Avrupa’nın yılda 300 milyar euroyu bulan enerji faturasını ABD doları bazında ödemesi saçmalıktır. Oysa enerji ithalatımızın sadece yüzde 2’si ABD’den geliyor. Avrupalı şirketlerin Avrupa uçaklarını euro yerine dolar bazında almaları da büyük bir saçmalıktır” şeklinde konuştu.

EKONOMİK VE PARASAL BİRLİĞİMİZİ TAMAMLAMALIYIZ

Daha önce başlatılan Ekonomik ve Parasal Birliği’nin güçlendirilmesini gerektiğini hatırlatan Başkan Juncker, “Öncelikle kendi ekonomik ve parasal durumlarımıza bir çekidüzen getirmek zorundayız. Bu olmadan, euronun uluslararası rolünü güçlendirecek araçlara sahip olamayız. Avrupa ve euroyu daha güçlü hale getirmek için ekonomik ve parasal birliğimizi tamamlamalıyız” ifadelerini kullandı.

Avrupa’nın sınır güvenliği konusunda da görüşlerini beyan eden Başkan Juncker, Avrupa sınır muhafızları sayısının 2020 yılına kadar 10 bine kadar yükselmesi gerektiğini belirtti. Juncker, “Avrupa sınır ve sahil güvenliğini 2020 yılında gerektiği gibi sağlaması üzere sınır güvenliğini sağlayan muhafız gücünün 10 bin kişiye yükselmesini öneriyoruz” dedi.

ETİKETLER: