SON TV

ABD ağzından Türkiye’ye terör tehdidi

Türkiye’nin terör örgütü YPG konusunda ne kadar haklı olduğu bir kez daha gün yüzüne çıktı. YPG militanları ABD’nin desteği sayesinde Afrin’i yeniden işgal etme tehdidinde bulundu

ABD ağzından Türkiye’ye terör tehdidi

Terör örgütü YPG/PKK elebaşlarından Aldar Halil, Afrin’i yeniden işgal etmek için çalıştıklarını, DEAŞ’ı ABD desteğiyle Deyrizor’dan çıkarmalarının bu planı kolaylaştırdığını iddia etti. Terör örgütü elebaşlarından Halil, ABD merkezli Defense Post haber sitesine yaptığı açıklamada, Afrin ile ilgili tehdit içerikli iddialarda bulundu. Halil, “Bagoz’dan sonra, Afrin için operasyon planı var mı” sorusuna, “Afrin’in kurtarılması Bagoz’a bağlı değil. Bize göre, o bir strateji, bir hedef. Şimdi verilecek bir karar değil” yanıtını verdi. “Birkaç grup Afrin içerisinde gizlice kaldı ve günlük askeri operasyon düzenliyorlar” diyen terörist elebaşı, “Doğal olarak mevcut gelişmelerden faydalanmaya, operasyonları geliştirmeye, Afrin’in özgürleştirilmesine doğru operasyonları hızlandırmaya çalışıyoruz” dedi. YPG militanı Halil, DEAŞ’ı Bagoz’dan çıkarmalarının Afrin’e yönelik planlarını kolaylaştırdığını öne sürdü.

TÜRKİYE ÖZGÜRLEŞTİRDİ
Terör örgütü YPG/PKK, DEAŞ ile mücadele bahanesiyle 2014’ten bu yana ABD desteği alıyor. Bu sayede DEAŞ’ın kontrol ettiği alanları ele geçiren örgüt, Suriye’nin üçte birini işgalinde tutuyor. DEAŞ, geçen ay içerisinde ABD’nin desteğiyle Irak sınırındaki Deyrizor’un tümünden çıkarılmıştı. Afrin’de 2012’de başlayan YPG/PKK işgali, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı ile Mart 2018’de sona erdirilmişti. Ancak örgüt Afrin içindeki az sayıda gizli hücresi ve ilçenin güneydoğusunda işgal ettiği Tel Rıfat ilçesindeki varlığı yoluyla ilçede zaman zaman terör saldırıları düzenliyor. Türkiye’nin eğittiği yerel polis, YPG/ PKK’nın sivil yerleşimlere yerleştirdiği bombaların birçoğunu tespit ederek imha ediyor. Böylece sivil kayıpların önüne geçiliyor.