SON TV

ABD Dışişleri Bakanı açıkladı: Türkiye, İran yaptırımlarından muaf tutuldu

ABD yaptırımdan muaf tuttuğu 8 ülkeyi açıkladı. Pompeo, Türkiye'nin 8 ülkeyle birlikte İran'a yönelik yaptırım paketinde petrol ithalati konusunda muaf tutulan ülkelerden biri olduğunu açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada, "Türkiye İran yaptırımları dışında." dedi.

ABD Dışişleri Bakanı açıkladı: Türkiye, İran yaptırımlarından muaf tutuldu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’a uygulanacak ikinci yaptırım paketinde petrol ithalatına ilişkin Türkiye’nin de dahil olduğu 8 ülkeye geçici muafiyet tanınacağını açıkladı.

Açıklamasında, Çin, Hindistan, İtalya, Yunanistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Türkiye’ye İran yaptırımlarına ilişkin muafiyet tanıyacaklarını belirten Pompeo, “Bu ülkelerin her biri son altı ayda İran’la ticaretini büyük ölçüde azalttı, hatta ikisi İran’dan ürün alımını tamamen bitirdi” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo şu ana kadar 20 ülkenin İran’la olan petrol ticaretini azalattığını ve İran’ın günlük petrol üretiminin 1 milyon varil gerilediğini belirtti.

Pompeo, İran’la yeni bir anlaşma yapmayı umduklarını da vurguladı.

ABD’nin petrol ithalatı konusunda muafiyet uyguladığı ülkeler, Çin, Hindistan, Güney Kore, Türkiye, İtalya, Yunanistan, Japonya ve Tayvan oldu.

50 İRAN BANKASI VE 700 İSİM YAPTIRIM LİSTESİNDE

ABD, 50 İran bankası ve 700’den fazla İranlıyı yaptırım listesine aldı. ABD, İran Havayolları ve 65 uçağı da yaptırım listesine dahil etti.

İran Hazine Bakanı Steve Mnuchin, “İranlı yetkililer teröre olan desteği durdurmalı” dedi.

8 ÜLKEYE 6 AY SÜRE

ABD petrol ithalatı konusunda 8 ülkeye 6 ay süreyle muafiyet tanıyacak. Söz konusu ülkeler bu süre içerisinde İran’la petrol ticaretlerini en alt seviyeye indirmeye çalışacak. Altı ay sonra durum yeniden gözden geçirilecek.

İLK YAPTIRIMLAR 7 AĞUSTOS’TA DEVREYE GİRMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran ile nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından ABD Hazine Bakanlığı, İran’a yönelik yaptırımların 90 ve 180 günlük iki aşamayla yeniden uygulanmaya başlayacağını duyurdu.

Bu kapsamda 90 günün ardından ilk yaptırımlar 7 Ağustos’ta devreye girdi. ABD Hazine Bakanlığı’nın verdiği 180 günlük sürenin dolmasıyla ikinci aşama yaptırımlar ise bugün itibariyle başlamış oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı geçen hafta konuya dair yaptığı açıklamada, yaptırımların İran’ın ekonomisini hedef aldığına dikkat çekmiş ve özellikle enerji, bankacılık, lojistik, sigorta şirketleri gibi alanları kapsayacağını belirtmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun açıklamalarından satırbaşları:

“Geldiğimden beri yaptırımlar uygulanmıştır bugün hızlandırılacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir şey var. İran’a yaptırımlar devam edecek ve cezalar da olacak. İran’la iş yapmak kötü sonuçlar doğuracaktır. 20’den fazla ülke zaten piyasadan 1 milyon varil azalttı. Mayıs’tan beri petrol gelirleri düştü. Bazı ülkelere muafiyet verdik. Bunlar Çin, Hindistan, Güney Kore, Türkiye, İtalya, Yunanistan, Japonya ve Tayvan”

ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in açıklamaları:

“400’den fazla şirket enerji ve gemicilik sektöründe hedef alındı. 250 kişi yaptırım listelerinde. Atom Enerji Organizasyonu da var. Bugüne kadar görülmemiş yaptırımlar oldu. ABD ekonomik baskısının İran üzerinde en yüksek seviyede olduğunu söyleyebilirim. İran rejimi artan bir finansal izolasyona maruz kalacak. Terör ve bölgesel kötü hareketleri var, bunların bırakılması gerekiyor.”

ABD’nin petrol ithalatı konusunda muafiyet uyguladığı ülkeler, Çin, Hindistan, Güney Kore, Türkiye, İtalya, Yunanistan, Japonya ve Tayvan oldu.

Pompeo, İran’la yeni bir anlaşma yapmayı umduklarını dı belirtti.

ABD, 50 İran bankası ve 700’den fazla İranlıyı yaptırım listesine aldı.

İran Hazine Bakanı Mnuchin, “İranlı yetkililer teröre olan desteği durdurmalı” dedi.

Ntv

ETİKETLER: