SON TV

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Türkiye’ye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD tarafının Türkiye'ye karşı uyguladığı yaptırımlarla ilgili kısa sürede karar vereceklerini açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Türkiye’ye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, ABD’nin Türkiye’ye karşı uyguladığı yaptırımlarla ilgili kısa sürede karar vereceğini açıkladı.

Kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbetinin araştırılması kapsamında ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Pompeo’yu görevlendirmiş ve Pompeo dün Suudi Arabistan’a ve bugün de Türkiye’ye ziyarette bulunmuştu.

Amerikalı Rahip Andrew Brunson’la ilgili olarak ABD’nin Türkiye’ye yönelik aldığı yaptırım kararına ilişkin yorumu sorulan Pompeo, “Yakında bir karara varacağız. (Türkiye’ye yaptırımlar) Onların şu anda kaldırılmasının bir mantığı var fakat henüz nihai karar verilmedi. Bu konu hakkında Başkan ile görüşmem lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ NAUERT’İN AÇIKLAMALARI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Pompeo’nun Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmelerde, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, Rahip Brunson, Suriye ve ikili ilişkiler konularının ele alındığını bildirmişti.

Bakan Pompeo’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede Suriye dahil ikili konuların ele alındığını belirten Nauert, Pompeo’nun Erdoğan’a Rahip Brunson’ın serbest kalmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini aktarmıştı.

Sözcü, Pompeo’nun ayrıca Erdoğan’a Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili ABD’nin kaygılarını ilettiğini ve soruşturma için her türlü yardıma hazır olduklarını söylediğini kaydetmişti.

ETİKETLER: