SON TV

ABD ekonomisi keşfedilmemiş sulara mı gidiyor? ABD ticarette kilitlenme yaşıyor

Reuters Business'te Lucia Mutikani imzasıyla yayınlanan ekonomik analizde ABD ekonomisi ve ticareti ile ilgili çarpıcı verilere yer verildi. Data firması IHS Market, persembe günü kendi geliştirdikleri birleşik çıktı indeksine göre üretim ve hizmet sektörünün bu ay 27.4'e çakıldığını belirterek; bu index değerinin 2009'da ölçmeye başladıklarından bu yana en düşük değer olduğunu ve Mart ayında yüzde 40.9 daralmanın oluştuğunu tespit ettiklerini açıkladı.

ABD ekonomisi keşfedilmemiş sulara mı gidiyor? ABD ticarette kilitlenme yaşıyor

Gazeteci-yazar Hayrettin Şaşmaz, Çin’den tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını sonrası ABD’nin ekonomisiyle ilgili bir analizde bulundu.

İŞTE O YAZI

ABD’deki ticari faaliyetler, koronavirüs kilitlenmelerinde rekor seviyelere ulaştı.

22 MİLYON İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BASVURUSU YAPILDI

Amerika Birleşik Devletlerinde COVID-19’un, virüsünün neden olabileceği ölümcül solunum yolu hastalığı ve aniden yayılmasını kontrol etmek için Amerikalılar’ın yüzde 90’ından fazlasını etkileyen “evde kalmak” veya “yerinde barınma” emirleri yayınlandı. Ekonomik faaliyetin durduruldu. 21 Mart’tan bu yana 22 milyondan fazla insan işsizlik ödeneği için başvuruda bulundu.

VİRÜS ABD EKONOMİSİNE DARBE VURDU

IHS Markit baş işletme ekonomisti Chris Williamson yaptığı açıklamada, “COVID-19 salgını, Nisan ayında yakın tarihte daha önce görülmemiş bir şekilde ABD ekonomisine darbe vurdu” dedi. Diyerek şöyle devam etti: “Flaş PMI rakamlarındaki bozulma, küresel mali krizin en yüksek noktasında bile görülen kasılma oranını aştığını gösteriyor.”

EKONOMİ DURGUNLUĞA GİRDİ

Ekonomistler, Mart ayında ekonominin durgunluğa girdiğini söylüyor.ABD’deki durgunlukların hakemi olarak kabul edilen özel araştırma enstitüsü olan Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu, bir durgunluğu, birçok ülkede başparmak kuralı gibi, gerçek GSYİH’da art arda iki çeyrek düşüş olarak tanımlamaz. Bunun yerine, ekonomide yayılmış ve birkaç aydan fazla süren bir faaliyet düşüşü arar.

HİZMET SEKTÖRÜ TÜM ZAMANLARIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNİ GÖRDÜ

IHS Markit anketinin hizmet sektörü flaş Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Mart ayında 39,8’den bu ay tüm zamanların en düşük seviyesi olan 27,0 seviyesine düştü. Reuters tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler, ABD ekonomisinin yaklaşık üçte ikisini oluşturan hizmetler sektörü için Nisan ayında 31,5’lik bir okuma öngörmüştü.

ÜRETİM FAALİYETİ DARALDI

Fabrikalardaki üretim (sanayii) faaliyeti bu ay daha da daralarak, flaş üretimi PMI 36,9’a geriledi.

ÜRETİMDE 11 YILIN DİP ZİRVESİ

Bu, Mart 2009’dan bu yana en düşük ve Mart’taki 48.5’lik son okumayı takiben gerçekleşti. Ekonomistler, ekonominin% 11’ini oluşturan sektör endeksini Nisan ayında 38,0 seviyesine gerilemişti.

Fabrikalar tarafından alınan yeni siparişlerin bir kısmı, 2009 yılının başından bu yana en yüksek hızda düşerek, imalat üretiminin ikinci çeyrekte düşmeye devam edebileceğini düşündürdü. Federal Rezerv geçtiğimiz hafta, üretimin ilk çeyrekte 11 yıl içinde en yüksek hızda düştüğünü bildirdi.

Üretim, koronavirüs ABD kıyılarına çarpmadan çok önce Trump yönetiminin Çin ile olan ticaret savaşının serpilmesinden zaten mücadele ediyordu.

COVID-19’un küresel tedarik zincirlerini kırmasına ek olarak, bu hafta ABD petrol fiyatlarında çarpıcı bir çöküş, petrol sondajı ve şaft arama ekipmanlarına olan talebi azaltarak yerli üreticilere baskı yapıyor.

SİPARİŞLERDE ERTELEME

IHS Markit’e göre, “birçok firma pandemik yükselişin ardından hem yurtiçi hem de yurtdışı siparişlerin iptalini veya ertelenmesini vurguladı.”, Üreticilerin gelecek yılki çıktı görünümü konusunda kötümser olduklarını belirtti.

ÜRETİCİDE UMUT VE ENDİŞE YAN YANA

Bazı üreticilerin “üçüncü çeyrekte geri dönüş umudunu dile getirmesine rağmen, birçok firma herhangi bir iyileşme zamanlaması ve mevcut acil halk sağlığı önlemlerinin uzun ömürlü olması konusunda endişeli” dedi.

ABD EKONOMİSİ KEŞFEDİLMEMİŞ SULARA MI GİDİYOR

Koronavirüs, imalat ve hizmet sektörü üretimini ciddi şekilde bozarak ekonomiyi keşfedilmemiş sulara iterken, ABD’deki ticari faaliyetler Nisan ayında yeni rekor seviyelere geriledi.

Veri şirketi IHS Markit Perşembe günü yaptığı açıklamada, imalat ve hizmet sektörlerini takip eden flash ABD Kompozit Çıktı Endeksi’nin bu ay 27.4 değerine düştüğünü söyledi. Dizi 2009’un sonlarında başladığından ve Mart ayında 40,9’luk bir final okumasından sonra bu en düşük oldu. 50’nin altındaki bir değer, özel sektör üretimindeki daralmayı göstermekte olduğunun altını çizdi.