SON TV

ABD, İran’la 63 yıllık dostluk anlaşmasını iptal etti

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran ile 1955'te imzalanan, "Dostluk, Ekonomik Münasebetler ve Konsolosluk Hukuku" anlaşmasının iptal edildiğini açıkladı

ABD, İran’la 63 yıllık dostluk anlaşmasını iptal etti

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Uluslararası Adalet Divanı’nın ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarıyla ilgili olarak tedbir kararı almasının nedeni olarak gösterilen 1955’te iki ülke arasında imzalanan İran – ABD Dostluk Anlaşması’nın feshedileceğini açıkladı.

UAD, İRAN’IN BAŞVURUSUNU KABUL EDEREK YAPTIRIMLAR İÇİN TEDBİR KARARI ALDI

Tahran yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilerek yaptırımları geri getirmesinin 1955’te iki ülke arasında imzalanan “İran – ABD Dostluk Anlaşması”na aykırı olduğunu savunarak, dava sonuçlanana kadar yaptırımların askıya alınmasını istiyor.

Uluslararası Adalet Divanı bugün aldığı kararla İran’ın başvurusunu kabul ederek yaptırımlar için tedbir kararı aldı.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs’ta ülkesini nükleer anlaşmadan çekerek, İran’a yönelik yaptırımları geri getirmişti.

Bunun üzerine Tahran yönetimi, ABD’nin tek taraflı yaptırımlarının iki ülke arasında 1955 yılında imzalanan “Dostluk Anlaşması”nı ihlal ettiği gerekçesiyle UAD’de dava açmıştı.

UAD, Birleşmiş Milletler (BM) anlaşmaları ile uluslararası anlaşmalara konu olan sorunların çözümü konusunda BM yargı organı olarak görev yapıyor.

 

ETİKETLER: