SON TV

ABD medyasından Trump için Kaşıkçı iddiası! ‘Donald Trump siyasi bedel ödeyebilir’

ABD medyası CNN'in Uluslararası Diplomasi Editörü Robertson, Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili son durumu ele aldığı makalesinde, ABD'nin ve Donald Trump'ın Suudi Arabistan ile pozisyonunu değerlendirdi. Robertson, Donald Trump'ın bedel ödeyebileceğini iddia etti.

ABD medyasından Trump için Kaşıkçı iddiası! ‘Donald Trump siyasi bedel ödeyebilir’

Amerikan CNN kanalının Uluslararası Diplomasi Editörü Nic Robertson, CIA Direktörü Gina Haspel’in Türkiye’de Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili delilleri gördüğü iddiasını, “Eğer bu iddialar doğruysa Donald Trump, Muhammed bin Selman ile yakın durmayı sürdürmenin siyasi bedelini ödeyebilir” şeklinde değerlendirdi.

Türkiye’nin elindeki bilgileri geçen hafta ülkeyi ziyaret eden ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel ile paylaşmış olabileceğini belirten Robertson, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer bu iddialar doğruysa Donald Trump, Muhammed bin Selman ile yakın durmayı sürdürmenin siyasi bedelini ödeyebilir”.

‘TRUMP’IN DİKKATİ DAĞILDI’

Sputnik’in aktardığı habere göre; Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili düğümleri çözebilecek tek kişinin, ABD Başkanı Donald Trump olduğunu savunan Robertson, onun da dikkatinin ülkenin iç meselelerine çevrildiğini belirtti.

Robertson, makalesinde, “Cemal Kaşıkçı’nın cinayeti üzerinde tartışmalar yapıldı. Silahlar çekildi, siperler alındı ve bu konuyu çözüme kavuşturabilme ihtimali olan tek adamın (Donald Trump) dikkati de dağıtıldı” ifadesini kullandı.
Deneyimli editör Robertson, Trump’ın gündeminde yaklaşan ara seçimlerin yanı sıra ülke içindeki nefret suçları ve demokratlara gönderilen şüpheli paketlerin olduğuna işaret etti.

Robertson, makalesinde hafta sonu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile kısaca bir sohbet ettiğini belirterek, Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin elindeki delilleri adım adım ele aldığını söylediğini aktardı.

‘AVANTAJ ERDOĞAN’DA’

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cübeyr’in Kaşıkçı hakkındaki açıklamaları yaparken bir taraftan da işlerin Suudi Arabistan için işlerin nasıl kötüye gittiğini bilen en iyi kişi olduğunu belirten Robertson, “Cübeyr arayı kapatmaya çalışıyor ve açıkça hüsrana uğradığı görülüyor. Avantaj Erdoğan’da” değerlendirmesinde bulundu.

Trump’ın ara seçimlerden önce Prens Muhammed bin Selman konusunda bir karara varmayacak gibi göründüğüne dikkati çeken Robertson, Türkiye’nin daha fazla delili “Trump yönetiminin yüzüne çarpmak zorunda kalabileceği” yorumunu yaptı.

ETİKETLER: