SON TV

ABD S-400 ile ilgili şimdi de Hindistan’ı tehdit etti!

Amerika Birleşik Devletleri önce Türkiye'yi S-400 konusunda tehdit etti, yetinmedi şimdi de Hindistan'a yönelik yaptırım uygulayacağı tehdidinde bulundu.

ABD S-400 ile ilgili şimdi de Hindistan’ı tehdit etti!

Türkiye’ye yönelik tehditleriyle yaptırım uygulamaya çalışan Amerika bu kez aynı küstah tavırları Hindistan’a da göstererek S-400 konusunda yaptırım tehdidinde bulundu.

ABD, Hindistan’ın Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri alması konusunda endişe duyduklarını belirterek Hindistan’ı yaptırımla tehdit etti.

YAPTIRIM TEHDİDİ

Hindistan’ın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri dahil silah alma planlarından endişe duyduklarını belirten ABD Savunma Bakan Yardımcısı Randall Schriver, bu planlar yüzünden yaptırım uygulayabileceklerini söyledi.

Washington’daki Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’nda konuşan Schriver, “Onların yaptırım kapsamına girmeyeceğini, istisna tutulacaklarını sizlere söyleyemem. Bu kararı, eğer Hindistan’ın Rusya’dan yeni sistem ve potansiyel aldığını görürse Başkan vermeli. İstisna yapılabileceğini sizlere söyleyemem” dedi.Schriver, Hindistan’ın S-400 hava savunma füze sistemini alma planlarının ayrı bir tedirginlik kaynağı olduğunu kaydetti.

“BİZ DAHA GÜVENİLİR OLABİLİRİZ”

Hindistan’ın savunma alanında geçmişten gelen Rusya’yla ilişkileri kabul ettiklerini ama gelecekte bu ülkeyi kendilerine çekmek istediklerini dile getiren Schriver, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Hindistan’la geçmişini değil geleceğini konuşmak istiyoruz. Rusya’nın kendi geleceğine bakın, misal demografisine. Gerçekten uzun gelecekte stratejik partnerlik yapmaya değer bir ülke olduğunu düşünmüyorum. Biz daha iyi, daha güvenilir partner olabiliriz”

Schriver, “Karar ABD başkanı tarafından verilecek” diyerek henüz kesin bir kararın verilmediğinin altını çizse de, Hindistan’ın S-400 alma planlarının ayrı bir tedirginlik kaynağı olduğunu sözlerine ekledi.

TÜRKİYE’DEN S-400 CEVABI

Bilindiği gibi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika Birleşik Devletleri’nin “Rusya’dan S-400 füzesi almaktan vazgeçin” telkinlerine “Herkeste füze var. Kendi ülkemi savunacak sistemi almak durumundayım” diye yanıt verdi. Çavuşoğlu olası İdlib operasyonu için de “Herkes için felaket olur” diyerek önlenmesi gerektiğini söyledi.