SON TV

ABD ve İsrail’den Rusya’ya S-300 tepkisi

Rusya'nın Suriye'ye S-300 teslimatını tamamladığı açıklamasının ardından ABD ve İsrail'den ard arda tepkiler geldi

ABD ve İsrail’den Rusya’ya S-300 tepkisi

Rusya’nın Suriye’ye S-300 teslimatını tamamladığı açıklamasının ardından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklamada “Rusya, herkes için risklerin daha da büyümesine neden oluyor. Biz bunu çok ciddi bir tırmandırma olarak değerlendiriyoruz.”  ifadelerini kullandı. İsrail’den yapılan açıklamada ise “İsrail Suriye’de operasyon düzenlemekten vazgeçemeyecek” denildi.

CİDDİ BİR TIRMANDIRMA

Pompeo, ”Buna nasıl karşılık vereceğimize dair niyetlerimiz hakkında kesinlikle yorumda bulunmayacağım” dedi.

Sputnik’in haberine göre bu konuda daha önce yaptığı açıklamaların geçerli olduğunu ifade eden ABD Dışişleri Bakanı, şu yorumu yaptı:

”Rusya’nın S-300’ü Suriye’ye teslim etmiş olması, etkilenen bölgelerde bulunan herkes için risklerin daha da büyümesine neden oluyor. Biz bunu çok ciddi bir tırmandırma olarak değerlendiriyoruz.”

İSRAİL, SURİYE’DE OPERASYON DÜZENLEMEKTEN VAZGEÇMEYECEK

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Rusya’nın Suriye’ye S-300 hava savunma sistemleri sevk etmesine rağmen İsrail’in Suriye’de operasyon düzenlemekten vazgeçemeyeceğini söyledi.

Kan-REKA radyosuna demeç veren Liberman, “S-300’lerin varlığından memnun olduğumuzu söyleyemem. Suriye’de daha gelişmiş nitelikteki S-400 füze savunma sistemleri de mevcut. İsrail, S-300’leri kimin ve nasıl idare edeceğini merak ediyor” dedi.

İsrail’in başka ülkelere ait toprakları ele geçirmeye, İran, Lübnan veya Suriye’yi yok etmeye çalışmadığını belirten Liberman, şöyle konuştu: “Yıllardır Suriye krizine müdahale etmeyi planlamadığımızın altını çiziyoruz. Yalnızca İran’ın Suriye’yi İsrail’e karşı ileri karakola dönüştürmesini veya Suriye topraklarını İran’dan Hizbullah’a özel etkili silahların transferine yönelik lojistik merkezi olarak kullanmasını engellemeye çalışıyoruz.”

Liberman, İsrail’in ulusal çıkarları doğrultusunda hareket etmeyi sürdüreceğini de vurguladı.

ETİKETLER: