SON TV

ABD’de borsa endeksi sert düştü

New York borsasında endeksler, günü yüzde 2'yi aşan değer kayıplarıyla kapadı. Teknoloji hisselerindeki satışlar, endekslerdeki sert düşüşte etkili oldu.

ABD’de borsa endeksi sert düştü

ABD’de New York borsa endeksleri, ciddi bir dalgalanmayla günü kapadı. New York borsasında endekslerde, yüzde 2’yi aşan değer kayıpları yaşandı.

Dow Jones endeksi, 800 puanın üzerinde düşüş ve yüzde 2,78 azalışla 28.292 puanla günü kapadı.

S&P 500 endeksi yüzde 3,46 düşüşle 3.456,79 puan ve Nasdaq endeksi ise yüzde 4,96 azalışla 11.458,10 puana geriledi.

TEKNOLOJİ HİSSELERİNDEKİ SATIŞLARDAN ENDEKSLERE DARBE

Apple hisseleri yüzde 8, Microsoft yüzde 6,2, Alphabet yüzde 5,1, Netflix yüzde 4,9, Amazon yüzde 4,6 ve Facebook yüzde 3,7 kayıp yaşayınca endekslerde de büyük kayıp meydana geldi. ABD ve Çin arasındaki gerilim ve koronavirüs salgınının ekonomik etkileriyle mücadele kapsamında hayata geçirilmesi planlanan teşvik paketine yönelik müzakerelerdeki çıkmaz da endekslerdeki düşüşe sebep olan diğer faktörler arasında bulunuyor.

DIŞ TİCARET AÇIĞI 12 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNE ÇIKTI

Makroekonomik tarafta ise ABD’de bugün açıklanan verilere göre, ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 29 Ağustos ile biten haftada beklenenden fazla düşüş göstererek 881 bine düştü. Ülkede dış ticaret açığı ise temmuzda bir önceki aya kıyasla yüzde 18,9 artarak 63.6 milyar dolar ile 12 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat dışı endeksi de ağustosta aylık 1.2 puan azalarak 56.9 değerine geriledi. Hizmet sektörü faaliyetlerindeki yavaşlamaya işaret eden veriye ilişkin piyasa beklentisi, 57 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.