SON TV

ABD’den Çin’in ekonomi kurmaylarına davet

Beyaz Saray Ekonomik Konseyi başkanı Larry Kudlow, Fox Business televizyonuna yaptığı açıklamada Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in üst düzey Çinli yetkililere davet gönderdiğini söyledi. 

ABD’den Çin’in ekonomi kurmaylarına davet

Beyaz Saray Ekonomik Konseyi başkanı Larry Kudlow, Fox Business televizyonunda önemli mesajlar verdi. Kudlow, Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in üst düzey Çinli yetkililere davet gönderdiğini aktardı. Kudlow, “Çoğumuz, görüşmemek yerine görüşmenin daha iyi olduğunu ve Çin hükümetinin konuşmaya istekli olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇİN HÜKÜMETİ GÖRÜŞMEK İSTİYOR

Kudlow, “Çin üst düzey kişilerin görüşmeler yapmak istediğini” belirten bazı konuşmalar ve bilgiler var. Çin konusunda takım lideri olan Bakan Mnuchin, bir davet çıkardı” dedi.

Konuya yakın iki isim, Mnuchin’in davetinin, önümüzdeki haftalarda yapılması istenen görüşmeler için, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in üst düzey ekonomi danışmanı olan Başbakan Yardımcısı Liu He de dahil olmak üzere Çinli mevkidaşlarına gönderildiğini söyledi.

200 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE ÜRÜNE GÜMRÜK VERGİSİ

Trump yönetimi, Çin’den ithal 200 milyar dolar değerinde ürüne yönelik gümrük vergisini yürürlüğe koymaya hazırlanıyor. Bu ürünler arasında çantalardan bisiklete ve mobilyaya kadar geniş bir yelpazeye yayılan tüketim malları ve internet teknoloji ürünleri yer alıyor. ABD görüşmelerinin gümrük vergilerini geciktirip geciktirmeyeceği belli değil.

HİÇBİR ŞEYİ GARANTİ ETMİYORUM

Kudlow daha önce Beyaz Saray’ın dışındaki gazetecilere yaptığı başka bir açıklamada Beijing ile iletişimlerin “daha iyi olduğunu” söyledi ve bunu “olumlu bir şey” olarak gördüğünü ekledi.

Kudlow, “Çoğumuz, görüşmemek yerine görüşmenin daha iyi olduğunu ve Çin hükümetinin konuşmaya istekli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Trump yönetiminin Çin ile ek ticari görüşmeler yapmak isteyip istemediği sorulduğunda, Kudlow, “Tabii ki, bazı olumlu sonuçlar üretmek için ciddi bir şekilde masaya geliyorlarsa, evet, elbette, aylardır istediğimiz şey” dedi.

Ancak Kudlow, “Hiçbir şey garanti etmiyorum” uyarısında da bulundu.

ETİKETLER: