SON TV

Adalet Bakan yardımcılarının görev dağılımı belli oldu.. HSK üyesi kim olacak?

Adalet Bakan Yardımcılarının görev dağılımı belli oldu. Ramazan Can, Personel Genel Müdürlüğünden Sorumlu, Hasan Yılmaz Ceza İşleri Genel Müdürlüğünden Sorumlu, Akın Gürlek Ceza Ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünden Sorumlu, Niyazi Acar Hukuk İşleri Ve Mevzuat Genel Müdürlüğünden Sorumlu Bakan Yardımcılığı görevine getirildi. HSK doğal üyeliği yapacak bakan yardımcısının ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşü alındıktan sonra 4 bakan yardımcısı arasından belirleneceği öğrenildi.

Adalet Bakan yardımcılarının görev dağılımı belli oldu.. HSK üyesi kim olacak?

Seçimin ardından yenilenen Kabinede bakan yardımcıları da değişti. Atamalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanırken Adalet Bakan Yardımcılığı görevine Ramazan Can, Hasan Yılmaz Akın Günlek ve Niyazi Acar getirildi.

CAN, PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN SORUMLU BAKAN YARDIMCISI
Ak Parti’de 22, 24, 25 ve 26. dönemde Kırıkkale Milletvekiliği yapan TBMM KEİPA Türk Grubu Başkanı, Dilekçe Komisyonu Kâtip Üyesi ve AK PARTİ Grup Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldıktan sonra Adelat Bakan yardımcılığına atanan Ramazan Can, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Personel Genel Müdürlüğü ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğünden sorumlu oldu.

YILMAZ CEZA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN SORUMLU
Cumhuriyet Savcısı ve Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak farklı illerde görev yaptıktan sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olduğu 2020’de Adalet Bakan Yardımcısı olarak atanan Hasan Yılmaz, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, İcra İşleri Dairesi Başkanlığı, Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü ve İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı görevlerini üstlendi.

GÜRLEK CEZA VE TEVKİFEVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN SORUMLU
Hakim olarak çeşitli il ve ilçelerde görev yapan Akın Gürlek, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevini yürüttüğü sırada 2022’de Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atandı. Gürlek’in görev dağılımı ise şöyle oldu; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı, Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu.

ACAR HUKUK İŞLERİ VE MEVZUAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN SORUMLU
Adalet Bakanlığı Mevzuat Genel Müdürü olarak görev yapan Niyazi Acar 21 Haziran 2023 tarihli kararname ile Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcılığı’na atandı. Acar’ın görev dağılımı, Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü, Mevzuat Genel Müdürlüğü, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Eğitim Dairesi Başkanlığı şeklinde yapıldı.

HSK DOĞAL ÜYESİ CUMHURBAŞKANI’NIN GÖRÜŞÜ ARDINDAN BELİRLENECEK
Öte yandan, 13 üyeden oluşan Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) Başkanı Adalet Bakanı Yılmaz Tunç olurken, HSK 1. Dairenin doğal üyeliğini ise Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz yapıyordu. Yeni Adalet Bakanı ve yardımcılarının atanmasının ardından HSK doğal üyeliği yapacak bakan yardımcısı ise henüz belirlenmedi. Görev dağılımında hiçbir bakan yardımcısının HSK üyeliği belirtilmedi. HSK’nın doğal üyesi olacak bakan yardımcısının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşü alındıktan sonra 4 bakan yardımcısı arasından belirleneceği öğrenildi.