SON TV

Adalet bakan yardımcılığı için flaş kulis

Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı görevine getirilmesiyle yargı teşkilatı içinde önemli kritik değişikliklerin olabileceği uzun zamandır konuşulurken, Bakanlık içinde yapılacak değişiklikler de netlik kazandı. Son dakika kulis bilgisine göre bakan yardımcılığı görevine Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı İbrahim Şahin ile BDDK üyesi olarak görev yapan Hurşit Yıldırım’ın getirileceği öğrenildi.

Adalet bakan yardımcılığı için flaş kulis

SONTV, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü ve Personel Genel Müdürlüğü’nde kritik üst düzey değişikliklerin yapılacağını daha önce duyurmuştu.

Öte yandan, 4 Adalet Bakan yardımcısından geçmişte İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği yapan halen Personel Genel Müdürlüğü’nden sorumlu Adalet Bakan Yardımcılığı ve HSK Birinci Daire Üyeliği görevini sürdüren Hasan Yılmaz’ın yerinde kalacağı ağırlıkla kulislerde konuşuluyor.

Adalet Bakan Yardımcıları Zekeriya Birkan, Uğurhan Kuş ve Yakup Moğol için ise kulislerde bu bakan yardımcılarından en az ikisinin görevden alınabileceği belirtiliyor.

BAKAN YARDIMCILIĞI İÇİN BU İSİMLER KONUŞULUYOR
Son dakika kulis bilgisine göre, Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı İbrahim Şahin’in bakan yardımcılığı görevine getirileceği öğrenildi. Bakan yardımcılığı için kulislerde konuşulan bir diğer isim ise halen BDDK üyesi olarak görev yapan Hurşit Yıldırım olduğu bilgisi edinildi.

 

İBRAHİM ŞAHİN KİMDİR?


1961 yılında Ankara’da doğan Şahin, ilk, orta ve lise eğitimini  sırasıyla  Demirlibahçe İlkokulu, Demirlibahçe  Ortaokulu, Başkent Lisesi’nde tamamladı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1984 yılında mezun olan Şahin, 1985 yılında Ankara Hâkim Adayı olarak mesleğe başladı ve sırasıyla Pasinler Cumhuriyet Savcılığı, Kars Hâkimliği, Kemer Hâkimliği, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Tetkik Hâkimliği, Hâkim ve Savcı Adayları Eğitim Merkezi Başkan Yardımcılığı, Türkiye Adalet Akademisi Eğitim Merkezi Geçici Başkan Yardımcılığı ve Ankara Hâkimliği görevlerinde bulundu. 

11.07.2014 tarihinden itibaren Eğitim Dairesi Başkanlığı görevini yürütmekte olan Şahin, 
evli ve iki çocuk babasıdır.

HURŞİT YILDIRIM KİMDİR?


1974 yılında Yozgat’ta doğdu. İlkokulu Kırşehir’de, orta öğretimini Yozgat/Yerköy İmam Hatip Lisesinde tamamladı.1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İngilizce ve Arapça bilen Yıldırım, Kadıköy’deki kurucusu olduğu Yıldırım Hukuk Bürosunda serbest avukatlık yaptı.

Refah Partisinde “sandık başkanlığı” ile siyasete adım atan Avukat Hurşit Yıldırım AK Parti de sırasıyla Kadıköy Seçim Kurulu Başkanlığı (2002) ,Kadıköy Gençlik Kolları İlçe Başkanlığı (2002-2004), Siirt Pervari Seçim Koordinasyon Merkezi Sorumlusu (2003), Kadıköy Belediye Meclis Üyesi (2004-2009), Kadıköy İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği (2006-2009), Kadıköy İlçe Başkan Yardımcılığı ( Seçim İşleri Başkanı ve Tanıtım Medya Başkanı) (2007-2009), İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği (Seçim İşleri Komisyon Üyesi (2009-2010), İstanbul Anadolu Yakası Seçim İşleri ve Referandum Sorumlusu (2010), Kadıköy Ana Kademe İlçe Başkanlığı ( 2011-2014), 2014 Mart Yerel Seçimleri Kadıköy Belediye Başkan Adaylığı ( 2014), Kadıköy İlçe Başkanlığı (tekrar) 2014-2015), 7 Haziran Milletvekili Seçimleri İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı ( 2015), 1 Kasım 2015 Milletvekili Seçimlerinde “İstanbul Milletvekili” olarak seçildi.
Öğrencilik yıllarından itibaren Ensar Vakfı, Milli Gençlik Vakfı gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarında yer aldı. İstanbul Yozgatlılar Derneği Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Çeşitli dönemlerde Çağrı ve Hukukun Üstünlüğü Platformu ile İstanbul Barosu seçimlerinde yönetim, denetim kurulu ve genel kurul delege üyelikleri için adaylıkları bulunan Yıldırım, Hukukçular Derneği ve Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB) üyesi.
Çok sayıda şiir, köşe yazısı ve mesleki makaleleri bulunan Yıldırım, “Parlamenter Sistem Krizleri ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli” kitabının da yazarı.