SON TV

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den Cemal Kaşıkçı açıklaması

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den Cemal Kaşıkçı açıklaması

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Adalet Bakanı Gül, savcılığın inceleme talebine Suudi makamların geç yanıt verdiğini söyledi.

Gül, NTV’de yayınlanan konuşmasında şunları söyledi:

CEMAL KAŞIKÇI

Gül, “Soruşturma devam ediyor. Ayrıntılar başsavcılıkta. Elde edilen bilgiler başsavcılık tarafından takdir edilecek. Soruşturma gizli bir şekilde yürütülüyor. Önemli olan olayın aydınlatılması. Bu süreci Türkiye çok dikkatli ve başarılı bir şekilde yönetiyor.” dedi.

SUUDİ KONSOLOSLUĞU’NUN ARANMASI

Suudi Arabistan Konsolosluğu’nun aranması hakkında konuşan Gül, “Adli soruşturma hemen başlatıldı. Burası konsolosluk binası. Konsolosluk binasında arama için Suudi devletinin kabulü beklendi. Olayın nasıl olduğunu inceleyecek olan adli mercilerdir” ifadelerini kullandı. Gül, Kaşıkçı’nın kaybolması için “Uluslararası hukukta tartışılacak önemli bir olay” dedi.

BRUNSON’UN TAHLİYESİ

Adalet Bakanı Gül, Rahip Brunson kararı hakkında, “Çok tartışmaya neden oldu. ABD’nin de yaptığı kabul edilemez açıklamaları oldu. Hiçbir şekilde yargılamaları yapan Türk yargısı kararını hiçbir yerden etkilenerek vermiş değildir. Dosyadaki delillere göre baktı, karar verdi. Mahkeme bir karara vardı. Bu kişi beraat etmedi. Karar mahkumiyettir. Suçlu bulunmuştur. Bununla birlikte adli kontrol kararını veren de mahkemedir. Burada kararı veren mahkemedir” ifadelerini kullandı.

MHP’NİN AF TEKLİFİ

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, MHP’nin af teklifi ile ilgili konuştu. Gül, “Tüm paydaşlarla çalışmalarımız devam ediyor. Bu konudaki hassasiyetimiz toplumun hassasiyetiyle aynı” dedi.