SON TV

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Yargıda Birlik’in iftarına katıldı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yargıda Birlik Derneği’nin iftar programına katıldı. Bakan Bozdağ, FETÖ ile en büyük mücadeleyi verenin Türk yargısı olduğunu söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Yargıda Birlik’in iftarına katıldı

Yargıda Birlik Derneği’nin iftar programına katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ ile mücadele, yargının bağımsızlığı ve adaletin önemine ilişkin açıklamalarda bulundu. FETÖ ile mücadelede Türk yargısının başarısına dikkat çeken Bekir Bozdağ, “Türkiye’nin hukukun üstünlüğü ve demokrasi mücadelesinde yargının tarihini incelediğiniz zaman yargı ilk defa güçlü bir biçimde bütün güç odaklarına karşı meydan okuyan, hukuk, adalet, demokrasi, milli irade diyen onurlu bir davranışı ortaya koydu. Bir yandan FETÖ’yle 15 Temmuz öncesi cesur mücadeleyi yargı verdi. Yargıda Birlik Derneği’nin mensupları verdi. Türkiye’de FETÖ’nün belini kıran ilk adım nedir diye sorarsanız, şahsi görüşüm 12 Ekim 2014’deki HSK seçimini yargıda birliğin çıkardığı adayların kazanmış olması. 12 Ekim bu açıdan Türk milletinin ve devletinin bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü, demokrasimizin mevcudiyeti ve geleceği bakımından tarihi bir dönüm noktasıdır. Acaba o gün seçim kaybedilmiş olsaydı Türkiye’de neler olur, neler yaşanırdı” dedi.

 

‘15 TEMMUZDA ADLİ ARKADAŞLARIMIZ 81 İLDE NÖBET TUTTU’
Adalet Bakanı olarak görevde bulunduğu süre içerisinde çoğulculuğa, hukukun üstünlüğüne, adil bir şekilde her şeyin tasarrufuna önem vereceğini dile getiren Bozdağ, “İnşallah bunu lafta değil icraatlerimizle uygulayarak göstereceğiz. Çünkü biz birlikte Türkiye olacağımıza inanıyoruz. Ayrıklıklarımızın, farklılıklarımızın, renklerimizin ve dillerimizin bizi zenginleştiren bir hazine olduğu inancıyla yolumuza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. Yargının bağımsız ve tarafsızlığına ilişkin konuşan Bakan Bozdağ, Türk yargısının bağımsızlığı ve tarafsızlığının FETÖ’nün yargıya sızması ve yargıdaki işgaliyle ortadan kalkma noktasına geldiğini dile getirdi. Yargıda birliğin misyonuyla ihanet şebekelerinin işgaline son verildiğini söyleyen Bozdağ, “ 15 Temmuz’u hep beraber yaşadık. O gün Türkiye’de tarih yeniden şekillendi. 251 şehidimiz, 2 bin 193 gazimiz var ve Meclisimiz bombalandı. Savaşta dahi TBMM bombalanmamışken bu ihanet şebekesi milletin kalbini Meclisi bombalamaya cüret ediyor. Böylesi bir ortamda yargı o gün dimdik ayaktaydı. Ankara’sı, İstanbul’u, İzmir’i, Diyarbakır’ı, 81 il ve ilçemizde adli olan her yerde arkadaşlarımız o gece sabaha kadar nöbet tuttular ve tavır koydular” dedi.

‘ADALETİN VAKTİNDE TECELLİ ETMESİ GÖREVİMİZ’
Bakan Bozdağ, adil olmanın Türk tarihinin ve kültürünün bir emri olduğunu söyleyerek hukuk devleti anlayışının güçlenmesi, yargıdaki görev yapan meslektaşlarının ehliyet ve liyakatinin arttırılması, liyakatin vazgeçilmez bir esas olarak uygulanması, adaletin vaktinde tecelli etmesi, milletin yargıdan beklentilerinin vaktinde doğru bir biçimde adil kararlarla yerine getirilmesi, yargı görevi yapan her bir yargı mensubunun ayrı ve özel vazifesi olduğunu kaydetti.