SON TV

Adalet Bakanı Tunç o konuda tüm dünyaya çıkıştı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, tüm dünyaya 'Suçluların iadesi' çıkışnda bulundu ve “Suçluların iadesine ilişkin hassasiyet ve samimiyetle davranılmasını bekliyoruz"dedi.

Adalet Bakanı Tunç o konuda tüm dünyaya çıkıştı

Türk Devletleri Teşkilatı Başsavcılar 2. Şurası gerçekleştirildi. Ankara’da gerçekleştirilen şura kapsamında düzenlenen sempozyumda Türk Devletleri Teşkilatına üye ülkeler arasındaki uluslararası adli yardımla ilgili yasal düzenlemeler ve uygulamalar ile adli işbirliği konusunda karşılaşılan güçlükler ve çözüm yolları görüşüldü. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Adalet Bakanı Tunç, Türkiye olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da adli iş birliği konusunda uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri yerine getirmekte kararlı olduklarını vurguladı.
Bakan Tunç, Terörle mücadelenin hukuk zeminindeki önemli bir boyutunu da hiç kuşkusuz ülkeler arasındaki iade taleplerinin, yani adli yardımlaşmanın oluşturduğunu kaydederek, “Türkiye olarak adli iş birliği konusunda uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerimize şimdiye kadar samimiyetle uyduk. Bundan sonra da aynı ciddiyet ve kararlılıkla bu yükümlülüğümüze uymaya devam edeceğiz. Fakat aynı bakış açısını tüm dünyadan beklediğimiz gibi; tarihi, kültürel birçok ortak ve akrabalık bağımızın olduğu Türk Dünyası ülkelerinden özellikle beklediğimizi altını çizerek vurgulamak isterim. Çünkü terör örgütleri ile hukuki mücadelenin en etkili ve önemli ayağı adli yardımlaşmadır. Suçluların iadesine ilişkin taleplerimiz konusunda; Türk Dünyası ülkeleri başta olmak üzere; dünyadan, hassasiyet ve samimiyetle davranılmasını bekliyoruz. Bu çağrımıza olumlu cevap veren ülkelerin dostane ve yapıcı yaklaşımlarını memnuniyetle karşılıyoruz. Fakat söz konusu istisnalar dışında genel olarak tüm Dünya; iade taleplerimiz konusunda üzülerek söylüyorum başarılı bir sınav vermemiştir. Tüm dünyayı bu çifte standardı sonlandırmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

“TÜRK YARGI AĞININ KURULMASINI HEDEFLİYORUZ”
Ülkeler arasındaki adli işbirliğinin gerek hukuki konularda gerekse cezai konularda akdedilmiş anlaşmalar vasıtasıyla sürdürüldüğünü belirten Bakan Tunç, “Söz konusu anlaşmalar, teşkilatımıza üye dost ve kardeş ülkelerimizle birlikteliğimizin bir tezahürü olması nedeniyle ayrıca anlamlıdır. Buradan yola çıkarak, adli iş birliğimizi daha ileri seviyelere taşımak, daha organize hareket etmek ve kurumsal yapımızı güçlendirmek adına çok taraflı sözleşmeler yapılmasını ve Türk yargı ağının kurulmasını hedeflediğimizi ifade etmek istiyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın her platformda vurguladığı üzere, insanlık olarak bizler büyük bir ailenin fertleriyiz. Bu anlayışla; daha adil, hakkaniyetli ve insan haklarına dayalı bir dünya yolunda atılan her adımın yanındayız. Uluslararası adli işbirliği konusuna da bu anlayışla yaklaşıyor ve Teşkilatımızın bu alandaki çalışmalarını heyecanla bekliyoruz” dedi.
Şuraya Bakan Tunç’un yanı sıra Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili ve İkinci Daire Başkanı Mehmet Akif Ekinci, Birinci Daire Başkanı Halil Koç, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ile sempozyuma gözlemci olarak katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Başsavcıları katıldı.

KAYNAK:SABAH