SON TV

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a SABAH’tan tebrik

Türkiye, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis'te yemin ederek görevine başlaması sonrası gözünü yeni kabine ile ilgili yapılacak açıklamaya çevirmişti. Bakanlar Kurulu, bu akşam resmen belli oldu. SABAH Gazetesi Haber Koordinatörü Abdurrahman Şimşek, Adalet Bakanlığı’na atanan Yılmaz Tunç’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni’nde tebrik etmişti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a SABAH’tan tebrik

Yeni bakan isimleri ile birlikte Türkiye Yüzyılı kadrosu da artık netleşmiş oldu. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yeni Kabine listesi açıklamasını Çankaya Köşkü’nden gerçekleştirdi.

ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ OLDU
Başkan Erdoğan, yeni kabinedeki Adalet Bakanının Yılmaz Tunç olduğunu açıkladı. SABAH Gazetesi Haber Koordinatörü Abdurrahman Şimşek ile İstihbarat Şefi Halit Turan, Adalet Bakanlığı’na atanan Yılmaz Tunç’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni’nde tebrik etmişti. SABAH ekibi günün anısına Yılmaz Tunç ile hatıra fotoğrafı çektirmişti.

YILMAZ TUNÇ KİMDİR?
1971 Yılında Bartın ili Ulus ilçesi Ulukaya köyünde doğdu. Babası emekli öğretmen, annesi ev hanımı. İlkokulu köyünde, Orta ve Lise öğrenimini Kastamonu Göl Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mali Hukuk Anabilim Dalında Yüksek Lisans yaptı. Askerliğini Ege Deniz Bölge Komutanlığında tamamladı.
1998-2001 yılları arasında Fazilet Partisi Pendik İlçe Başkan Yardımcılığı, 1999-2004 yılları arasında İstanbul Pendik Belediye Meclis Üyeliği, 2001-2007 yılları arasında AK Parti Pendik Kurucu İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu. 23-24-25-26. Dönemler Bartın Milletvekili seçildi. TBMM Adalet Komisyonu Üyeliği ve Sözcülüğü, 2007-2009 yılları arasında AK Parti Grup Disiplin Kurulu Başkanvekilliği, 2009 yılından buyana AK Parti Grup Yönetim Kurulu üyeliği, 2010-2012 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcılığı ve 2012’den bu yana AK Parti Genel Merkez Siyasi Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.
Geçtiğimiz dönemde TBMM Adalet Komisyonu üyeliği, AK Parti grup yönetim kurulu üyeliği ve AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü. TBMM Genel Kurulunda 140’ı aşkın konuşma yaparak, kürsüyü en fazla kullanan Milletvekilleri arasında yer aldı. Vermiş olduğu 34 kanun teklifinden 21’i kanunlaştı. 13’ü ise komisyon ve genel kurul gündeminde bulunuyor. Meclis Araştırma ve Soruşturma Komisyonlarında Başkan, Başkanvekili ve Sözcü olarak aktif görevlerde bulundu.
Başta Cinsel İstismar olmak üzere Çocuklara yönelik her türlü istismar olaylarının araştırılması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonunun Başkanlığını, 17-25 Aralık Yargı Darbesi girişimi sonrasında TBMM’de kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu’nun Başkanvekilliğini, Soma’da meydana gelen Maden kazasının ardından kurulan Maden Kazalarının Araştırılması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nun Başkanvekilliğini, Haberleşme Özgürlüğüne ve Özel Hayatın Gizliliğine Yönelik İhlallerin Tespiti ve Önlenmesine İlişkin Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu’nun sözcülüğünü yürüttü.
Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev alan Tunç, evli ve üç çocuk babasıdır.