SON TV

Adalet Bakanlığı çirkin iddiayı yalanladı

2019 yılında evinin önünde katledilen Ceren Özdemir'in katilinin, açık cezaevine alındığı iddialarına Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan yanıt geldi. Tunç, asılsız iddianın adalete güveni zedelemek için ortaya atıldığını belirtti.

Adalet Bakanlığı çirkin iddiayı yalanladı

Ordu’da 3 Aralık 2019 günü, bir genç kadın hayattan koparıldı. Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Ceren Özdemir, antrenman sonrasında evine girerken dehşeti yaşadı.

Ceren, kapıyı açıp binadan içeriye girdiği sırada göğsünden ve karnından ağır darbeler alarak can verdi. Katil Özgür Arduç ise ağırlaştırılmış müebbet ve 30 yıl 58 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Korkunç cinayetle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Özgür Arduç’un açık cezaevine nakledildiği iddiaları sonrasında Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan açıklama geldi.

Yılmaz Tunç, iddiaların asılsız olduğunu vurgulayarak şu cümleleri kullandı: Ordu’da evinin önünde Ceren Özdemir’i vahşice öldüren ve ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 30 yıl 58 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan hükümlünün açık cezaevine alındığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan hükümlü, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiği için kanun gereğince açık ceza infaz kurumuna ayrılamaz.

Bu gerçek bilinmesine rağmen; kamuoyumuzda infiale sebep olabilecek bu asılsız iddianın adli yılın açıldığı bugün ortaya atılmış olması adalete duyulan güveni sarsmaya yönelik bir girişimdir. En temel basın ilkelerine dahi uyulmadan yapılan yalan haber ve dezenformasyon;  en başta Ceren Özdemir kızımızın ailesini derinden üzecektir.

Halkın haber alma özgürlüğünü suiistimal eden, kamu barışını bozmaya yönelik, halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma girişimlerine karşı hukuki süreç başlatılmıştır.