SON TV

Adalet Bakanlığı’nda bomba kulisler

Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı görevine getirilmesiyle yargı teşkilatı içinde önemli kritik değişikliklerin olabileceği uzun zamandır konuşulurken, Bakanlık içinde yapılacak değişikliklerle ilgili kulislere flaş bir bilgi daha düştü. İsmi HSK Genel Sekreterliğine geçen İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Zafer Koç’un bakan yardımcılığa adı geçtiği, SONTV’nin duyurduğu Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı İbrahim Şahin ile BDDK üyesi olarak görev yapan Hurşit Yıldırım’ın da listede yer alabileceğinin konuşulduğu öğrenildi. Diğer flaş gelişme ise Bakan yardımcılığı için Kadına Şiddet, Aile içi şiddet ve Nafaka konularında yapılacak çalışmalara katkı sağlaması için bir kadın avukatında bakan yardımcılığı için düşünüldüğü öğrenildi.

Adalet Bakanlığı’nda bomba kulisler

SONTV, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü ve Personel Genel Müdürlüğü’nde kritik üst düzey değişikliklerin yapılacağını daha önce duyurmuştu. Öte yandan, 4 Adalet Bakan yardımcısından en az 2 yada 3’ünün de değişeceği yeniden gündeme geldi. Bu 3 isim arasında Adalet Bakan Yardımcıları Zekeriya Birkan, Uğurhan Kuş ve Yakup Moğol’un değişme ihtimali masada bulunuyor.

BAKAN YARDIMCILIĞI İÇİN BU İSİMLER KONUŞULUYOR
Son dakika kulis bilgisine göre, Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı İbrahim Şahin’in bakan yardımcılığı görevine getirileceği öğrenildi. Bakan yardımcılığı için kulislerde konuşulan bir diğer isim ise halen BDDK üyesi olarak görev yapan Hurşit Yıldırım oldu. SONTV’nin daha önce duyurduğu bu isimlerin yanı sıra kulislere bomba iki isim daha düştü.

İŞTE O İSİM
Kulislerde konuşulan son dakika bilgisine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilliği yapan Zafer Koç’un adı HSK Genel Sekreterliği için konuşulmuştu. Yeni bir bilgiye göre Zafer Koç, Adalet Bakan yardımcılığına getirilecek isimler arasında yer alacak. Anayasa Mahkemesi üyesi eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan döneminde de İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekilliği yapan Zafer Koç, halen görev yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz’ın da desteklediği isimlerden. Koç, aynı zamanda mevcut Adalet Bakan yardımcısı Hasan Yılmaz ile yakın mesai yapan isimler arasında yer alıyor. Zafer Koç’un geçtiğimiz hafta ek adliye binasının açılışı İçin Ankara’da olduğu, bazı kritik görüşmelerde yaptığı öğrenildi.

KADIN BAKAN YARDIMCISI SÜPRİZİ
Flaş kulis bilgilerinden biri ise Adalet Bakan yardımcılığına bir kadın Bakan yardımcısının atanması olarak ön plana çıktı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın göreve geldikten sonra üzerinde durmayı düşündüğü Kadına Şiddet, Aile içi şiddet ve Nafaka konularındaki çalışmalara önemli destek vermesi beklenen bir kadın avukatın da Adalet Bakan yardımcılığı için göreve getirilmesinin beklendiği öğrenildi.

HSK’DA DEĞİŞİKLİK OLACAK MI ?
Adalet Bakan yardımcılıkları ile Adalet Bakanlık teşkilatındaki Başkanlıklar ve Genel Müdürlüklerin yanı sıra Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda da görev değişikliklerinin olabileceği kulislerde konuşuluyor. Buna göre, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın özellikle HSK Genel Sekreterliği’nde ve Teftiş Kurulu’nda üst düzey değişiklikleri de yapmayı planladığı kulislere yansıyan bilgiler arasında yer aldı. HSK Genel Sekreteri Seyfi Han’ın görevine devam etmesin beklenirken, kararnamenin Adalet Bakanlığı’nda son şekli verildikten sonra Cumhurbaşkanlığı’na gönderildiği gelen kulis bilgileri arasında.