SON TV

Adalet Bakanlığı’ndan Barolar Birliği’ne adli tatil cevabı!

Adalet Bakanlığı’ndan Barolar Birliği’ne adli tatil cevabı!

Çin’in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını sonrası Adalet Bakanlığı’nca alınan önlemler kapsamında yargıda büyük virüs önlemleri alınmış, acil işler dışında mahkemeler ileri tarihlere ertelenmişti.

Tüm bu uygulamalar sürerken yaklaşan adli tatil ile ilgili flaş bir öneri Türkiye Barolar Birliği’nden gelmişti. TBB, Adalet Bakanlığı’na adli tatil önerisinde bulunmuştu.

TBB Başkanı Metn Feyzioğlu imzalı yazıda şu satırlara yer verilmişti:

“Covid 19 virüsü salgını sebebiyle icra iş ve işlemler resmen durmuş, adliyelerdeki diğer tüm işler en düşük seviyeye inmiştir. Alınması zorunlu olan bu olağanüstü tedbirler kalktığında adliyelerimizde ve icra dairelerinde muazzam bir iş yükünün oluşacağı açıktır. Eylül ayına kadarki dönemde Milli ve Dini bayramlarımız da dikkate alındığında iş günlerine düşecek yoğunluğun çok fazla olacağı görülmektedir. Öte yandan yıllara sari tecrübemiz Ramazan ayında avukatlara gelen iş sayısında anlamlı bir düşüş olduğunu göstermektedir.

Bütün bu sebeplerle, 20 Temmuz-1 Eylül 2020 tarihleri arasında adli tatil uygulaması da dikkate alındığında Mayıs ortası veya Haziran başı gibi tedbirler tedricen kaldırılsa bile yargının tam kapasiteyle çalışması Eylül ayına kalacaktır.

Önerimiz bu yıla mahsus olarak, geçici bir kanuni düzenleme yapılmak suretiyle adli tatile girilmemesidir. Eğer adli tatilde zorunluluk görülüyor ise sürenin 15 gün ile sınırlı olması ve tarih aralığı belirlenirken okul tatili ile aynı aralığa denk getirilmesi düşünülmelidir.”

Adalet Bakanlığı’ndan Barolar Birliği’nin önerisine cevap geldi. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü’nden Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’na gönderilen cevabi yazıda adli tatilin 20 Temmuz’da başlayıp 1 Eylül’de bitmesinin uygun olacağı belirtildi.

Yazıda şunlar kaydedildi: