SON TV

Adli Tıp’ın obezite raporu Meclis’te. Obezite ameliyatlarına dikkat!

Adli Tıp Kurumu, ölümle biten 34 obezite ameliyatını inceledi. Şok edici bir rapor ortaya çıktı. Rapor TBMM'nin gündeminde.

Adli Tıp’ın obezite raporu Meclis’te. Obezite ameliyatlarına dikkat!

Ölümle sonuçlanan 34 obezite ameliyatına ilişkin Adli Tıp raporu TBMM Obezite Alt Komisyonu’na gönderildi.

Adalet Bakanlığı, komisyonun çarşamba günü yapacağı toplantıda konuya ilişkin bir sunum yapacak.

Milliyet’in haberine göre; Adli Tıp’ın yalnızca obezite operasyonlarını inceleyen 7. İhtisas Kurulu ve 8. İhtisas Kurulu toplam 34 obezite operasyonunu mercek altına aldı. 34 operasyonun ortak noktası ölümle sonuçlanmış olması. 7. İhtisas Kurulu’nun incelediği 12 ölüm vakasından yüzde 42’sinin, 8. İhtisas Kurulu’nun incelediği 22 ölüm vakasının ise yüzde 77’sinin hekim hatasından kaynaklandığı ortaya çıktı.

Obezite ameliyatına karar vermede izlenilmesi gereken beden kitle endeksinin dikkate alınmadığı gibi bazı ameliyatlarda ise beden kitle endeksine hiç bakılmadığı saptandı.

TBMM OBEZİTE ALT KOMİSYON TOPLANIYOR

Adalet Bakanlığı, obezite ameliyatlarında uygulamadan kaynaklanan hataların (malpraktis) mevzuata göre oluşturduğu suçlar, ispat yükü, mağdur hakları, disiplin hukuku ve etik unsurlar gibi konuları kapsayan bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirecek. Bakanlık ayrıca, özel hukuk ve zaman aşımıyla adli tıp açısından otopsi ve ölüm nedenlerini detaylıca ele alacak.

ADLİ TIP’IN RAPORUNDA NELER VAR?

* Son 2 yıl içinde obezite cerrahisi sonucu hayatını kaybetmesi şikayetiyle 22 vaka tespit eden 8. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun raporunda, hastaların en küçüğünün 22, en büyüğü 70 yaşında, yaş ortalamasının ise 40 olduğu belirtildi.

* Ameliyatların 12’si özel hastanede gerçekleşirken 10 ameliyatın ise kamu hastanesinde gerçekleştiği kaydedildi.

* Ameliyat için beden kitle endeksinin 40 olmasının gözetilmesi gerektiği belirtilen raporda, bu sınırın altında vakalara rastlanıldığı, kimi vakalarda ise bu endekse hiç bakılmadığı kayda geçti.

* Endeks ortalamasının yüzde 47.85 olmasına karşın, 35.4, 39.2, 39.1 ve 37 beden kitle endeksine sahip hastalara da operasyon yapıldığı ifade edilirken en küçük değerimiz 35.49, en büyük değerin ise 75.3 olduğu, 1 vakada ise beden kitle endeksinin kaydedilmediği belirtildi.

* Ameliyatlardan 22’sinin 17’sinde (yüzde 77) hekim hatası olduğu aktarıldı.

* Tıbbi uygulama hatası saptanan 17 vakanın 12’sinde komplikasyon yönetiminde eksiklik, 3 vakanın ise endikasyon dışı ameliyat edildiği görüldüğü rapora yansıdı.

* Raporda diğer 2 vakada da ameliyatın özen ve dikkatten yoksun yapıldığı açıklandı.

* Özel hastanede gerçekleşen 12 vakanın yüzde 92’sinde tıbbi uygulama hatası tespit edildiğine dikkat çekildi.

* Kamu hastanelerinde yapılan 10 vakanın yüzde 60’ında ise tıbbi uygulama hatası görüldüğü belirtildi.

* Sadece Adli Tıp 7. İhtisas Kurulu’nda kusur iddiasıyla 12 vaka tespit edildiği açıklandı.

* 9’unun kadın olduğu vakalarda yaş ortalamasının 34 olduğu, en küçük yaşın 31, en büyük yaşın ise 44 olduğu belirtildi.

* 12 vakadan 8 obezite cerrahisinin özel hastanede, 4’ünün de kamu veya üniversite hastanelerinde ameliyat edildiği kaydedildi.

* 9 vakada tüp mide ameliyatı, daha önce obezite ameliyatı olan 2 vakaya “gastrik by pass” ameliyatı ve 1 vakaya ise “gastrik plikasyon” ameliyatı yapıldığı belirtilen raporda, ameliyatlardaki hatalara ilişkin tespitler açıklandı.

* Raporda: “12 vakanın beşinde (yüzde 42) tıbbi uygulama hatası tespit edilmiş, üç olguda komplikasyon yönetiminin tıbben uygun olmaması, iki olguda ise endikasyonun bulunmaması nedeniyle tıbbi hata olduğu saptanmıştır. Tıbbi hata saptanan beş olguda kalıcı zarar olup ameliyatların yapıldığı sağlık kuruluşlarının organizasyonel hatası tespit edilmemiştir. 12 olgudan sekizi özel hastanede ameliyat edilmiş olup, üç olguda tıbbi hata tespit edilmiştir. Devlet ve üniversite hastanesinde ameliyat olan dört olgudan ikisinde (yüzde 50 oranında) tıbbi hata olduğu saptanmıştır.” denildi.

ETİKETLER: