SON TV

Adliyelere tatil mi geliyor? Gözler bakanlıktaki o toplantıda

Çin’den tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını sonrası yargı camiasında alınan tedbirlerle ilgili yarın Adalet Bakanlığı’nda bir toplantı gerçekleştirilecek. Gözler toplantıya çevrilirken ‘adliyelere tatil mi geliyor’ soruları sorulmaya başlandı.

Adliyelere tatil mi geliyor? Gözler bakanlıktaki o toplantıda

Çin’in Vuhan kentinden tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını Türkiye’de de görülmüş, şu ana kadar 21 vatandaşımız hayatını kaybederken 947 kişinin ise Koronavirüs testi pozitif çıkmıştı.

ÇAĞLAYAN’DA HAKİMİN TESTİ POZİTİF ÇIKTI

Koronavirüs salgını adliyelere de sıçramış, geçtiğimiz günlerde İstanbul Adalet Sarayı’ndaki 6. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin hakimi olan B.Y.’nin 35 yaşındaki bankacı eşinin korona virüs testinin pozitif çıktığı öğrenilmişti. Olaya ilişkin Adalet Komisyonu Başkanı Okan Albayrak tarafından yapılan açıklamada, testin dün pozitif çıkmasının ardından hakim B.Y., kalem personeli ve hakim ile temasta bulunan tüm personellerin sağlık kuruluşlarına gönderildiği, ardından evlerinde karantinaya alındığı belirtilmişti. Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında İstanbul 6. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kapatıldığını belirten Albayrak, mahkeme ve kalem odasının dezenfekte edildiğini kaydedilmişti. Yapılan açıklamada, hakim B.Y. ile 2 çocuğunun bu sabah koronavirüs için test yaptırdığı, ancak testlerin henüz sonuçlanmadığı ifade edilmişti.

ANADOLU ADLİYESİNDE KATİP KORONA OLDU

Bugün ise İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan flaş bir açıklama geldi. İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görev yapan bir katibin Koronavirüs testinin pozitif çıktığı anlaşıldı. Başsavcılığın açıklamasında şu satırlara yer verildi: “İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde zabıt katibi olarak görev yapan U.E. adlı personele Covid19 teşhis konulduğu, yapılan harici araştırma sonucu virüsün bu şahsa hemşite olan eşinden bulaştığının öğrenildiği, tespitin ardından şahsın çalıştığı 6. Ağır Ceza Mahkemsi ile bu mahkemeyle aynı bölümde faaliyet gösteren 5, 7 ve 8. Ağır Ceza Mahkemelerinin başkan, üye ve tüm personelinin Adalet Komisyonu Başkanlığı’nca idari izinli sayılmalarına karar verildiği ve bu mahkemelerin çalıştığı ilgili bölümlerin de kapatıldığı…”

HSK’DAN KORONAVİRÜS ÖNLEMİ TAVSİYESİ

Bilindiği gibi Hakimler ve Savcılar Kurulu da adliyelere koronavirüs ile ilgili alınacak önlemlerle ilgili önemli talimatlarda bulunmuştu. HSK, tutuklu ve acil işler dışında mahkemelerin ileri tarihe ertelenmesini tavsiye etmişti. HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz imzalı ve ‘Korona Virüsü Hakkında Alınacak Tedbirler’ başlıklı yazıda şunlar kaydedilmişti: “Corona Virüs (Covid-19) olarak bilinen solunum yolu bulaşıcı hastalığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 9 Mart 2020 tarihli raporuna göre 100’den fazla ülkede 109 bin teyit edilmiş küresel vakayla kayıtlara geçmiştir. DSÖ tarafından, Corona Virüs için 2 Mart 2020 tarihinde küresel risk seviyesini ‘yüksekten’, ‘çok yüksek’ seviyesine çıkarılmış, ayrıca ‘Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu’ ilan edilmiştir.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri kapsamında; yargılama faaliyetlerinin yürütülmesinde herhangi bir soruna sebebiyet vermemek amacıyla, tutuklu işlere yönelik soruşturma ve kovuşturmalar ile ivedi sayılacak diğer hususlar haricinde duruşma ve keşiflerin ertelenmesi ile gerekli görülen hâllerde SEGBİS uygulaması kullanılması hususunun mahkemelerimizce değerlendirilmesi, mezkûr Kurulun önerileri doğrultusunda yeni tedbirlerin hayata geçirilmesi için gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi, keyfiyetin merkez ve mülhakat adliyelerinde görev yapan tüm hâkim ve Cumhuriyet savcılarına duyurulmasını rica ederim.”

Bu kapsamda İstanbul Adliyesi’nde tutuklu ve acil işler dışında mahkemelerin 14 Nisan 2020 tarihine kadar ertelendiği öğrenilmişti.

Tüm bu gelişmelerin ardından gözler yarın Adalet Bakanlığı’nda gerçekleştirilecek toplantıya çevrildi.

TOPLANTIDA NE KONUŞULACAK?

Toplantıda adliyelerdeki koranavirüs vakaları ele alınacak. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında gerçekleştirilecek koordinasyon toplantısına bakan yardımcıları ve HSK daire başkanları Mehmet Yılmaz ve Halil Koç da katılacak.

Toplantıda koranavirüs sebebiyle yaşanan gelişmeler üzerine adliyelerde nasıl hareket edileceği ele alınacak. Toplantıda adliyelerde nöbetçi mahkeme sistemine geçilmesi yönünde karar çıkması bekleniyor.