SON TV

AFAD’dan hortum, dolu ve fırtına uyarısı

AFAD’dan hortum, dolu ve fırtına uyarısı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), yurt genelinde yer yer görülen hortumlara karşı vatandaşları uyardı.

AFAD’ın resmi sosyal medya hesabından yayınlanan videolar ile hortum, dolu ve fırtına tehlikesiyle karşılaşıldığında yapılması gerekenler anlatıldı.

Hortum için hazırlanan uyarı videosunda “Hortuma yakalanırsanız iç alandaysanız sığınağa yada penceresiz odalara sığınarak başınızı ve boynunuzu kollarınızla koruyun. Vücüdunuzu battaniye vücudunuzu battaniye yada benzeri kalın örtülerle koruyun. Pencere bulunan bir odaya sığınmışsanız, pencereleri kapalı tutun. Yüksek katlı binadaysanız alt katlara geçin. Dışarıdaysanız sığınacak güvenli bir yer arayın. Uçuşabilecek parçalara karşı başınızı koruyun. Köprü ve üst geçitlerden uzak durun. Düz ve alçak alanları tercih edin. ” denildi.

Dolu yağışından korunmak için hava durumu raporlarını dikkatlice takip edin. Gök gürültüsü ve yıldırımlar dolu yağışıın habercisi olabilir. Dolu yağışı esnasında bina içerisine sığınmaya çalışın. Otobüs durağı benzeri yanları açık yerler güvenli değildir. Dolu yağışı esnasında aracınızı ağaçlardan ve elektrik direklerinden uzağa, yol kenarına çekmelisiniz.

Fırtına öncesi, sırası ve sonrası için de uyarı da bulunan AFAD’ın uyarıları şöyle sıralandı:

  • Fırtına öncesi, fırtına uyarılarını sürekli takip edin. Kapı ve pencereleri sağlamlaştırın, pencere kenarlarından uzak durun. Ani su basması riskine karşı hazırlıklı olun. Önemli belgelerinizi ve ilaçlarınızı da içeren afet ve acil durum çantanızı hazır tutun.

 

  • Fırtına sırasında gerekmedikçe dışarı çıkmayın. Dışarı çıkarsanız bina ve ağaçlara yakın yerlerde yürümeyin. Sel sularına girmeyin. Çatı ve balkonlarda bulunan eşyalara ve tabelalara karşı dikkatli olun.

 

  • Fırtına sonrasında yere düşmüş elektrik kablolarına dokunmayın. Komşu ve yakınlarınızın güvende olduğundan emin olun.